Menü Forumlar Popüler İçerikler Arama
Hz Muhammedin Peygamber Oluşu

Hz Muhammedin Peygamber Oluşu

Hz Muhammed'in Peygamber oluşu, kırk yaşlarında 610 senesinde Mekke'de gerçekleşmiştir. O dönemlerde Mekke'de bulunan hanif ve kendini dünya işlerinden soyutlayıp ibadete vermek isteyenler, recep ayında Hira dağına çekilerek, inzivaya dalarlardı. Hz. Muhammed'in de 40 yaşlarında kalbinde oluşan yalnızlık duygusu, Hira dağındaki bir mağaraya çekilip, günlerce ibadetle uğraşmasına vesile olmuştur. Orada Allah'ın kudretini ve azametini düşünüp, ibadet yapıyordu. Hz. Muhammed burada Allah tarafından kendisine verilecek olan büyük görevine hazırlanıyordu. Burada olduğu zamanlarda kulağına gelen 'Sen Allah'ın elçisisin. ' sözlerine rağmen, etrafında kimseleri göremiyordu. Kendisine verilecek olan görevin başlangıcında, sadık rüyalar görmeye başladı. Onun için bu süre altı ay boyunca devam etti.

Hz Muhammed'e ilk vahiy gelişi


Yine Hira dağında ibadet yaptığı Ramazan ayının Kadir gecesinde, bir sesin kendisini adıyla çağırdığını işitti. Etrafına baktıysa da kimseleri göremedi. Etrafı nurla kaplanmıştı. Bu esnada kendisi de bayılmıştı. Kendine geldiği anda karşısında Cebrail'i gördü. Vahiy meleği Cebrail kendisine:
' Oku' diye seslendi. '
'Ben okuma bilmem' dese de Cebrail üç kez 'Oku' dedikten sonra, Hz. Muhammed 'el-Alak' suresinin beş ayetini okudu. Cebrail'in ardından bu ayetleri tekrarlayan Hz. Muhammed, heyecanla evine gitmek üzere yola çıktı. Yolda 'Ya Muhammed, Sen Allah'ın elçisisin. Ben de Cibril'im' diyen Cebrail'i gördü. Evine vardığında bu olanları heyecan içinde eşi Hz. Hatice'ye anlattı. Hz. Hatice kendisine.
'Öyle deme. Allah'a yemin ederim ki, Cenab-ı Hakk seni utandırmaz. Sen akrabanı gözetir, işini göremeyen aciz kişilerin yardımına koşarsın. Fakire verir, kazandırırsın. Misafiri ağırlar, hak yolunda meydana gelen olaylarda halka yardım edersin. ' sözleriyle destek oldu.

Nevfel oğlu Varaka'nın sözleri


Varaka İbrani dilini ve önceki dinleri iyi bilen Haniflerdendi. Hz. Hatice bu olanlardan sonra Hz. Muhammed'i Varaka'ya götürdü. Peygamberimizi dinleyen Varaka; 'ya Muhammed sana müjdeler olsun. Allah'a yemin ederim sen Hz. İsa'nın söylediği son Peygambersin. Gördüğün melekte Allah'ın Musa'ya gönderdiği Cibril'dir. Sana yardımcı olmak için genç olmayı isterdim. Lakin her Peygamber kavmi tarafından eziyete uğrar. ' Bundan kısa bir süre sonra Varaka ölmüştür.

Nebilik ve Rasulluk


İlk vahiy sonrasında kısa bir süre herhangi bir şey olmadı. Peygamberimiz yine Hira dağından ibadetten dönerken yine bir ses duydu. Başını kaldırıp baktığında, daha önce Hira dağındaki mağarada gördüğü meleği gördü. Korkuyla evine doğru gitti. Evine vardığında Cebrail kendisine el-Müddessir suresine ait ilk ayetleri getirdi.
'Ey örtüsüne bürünmüş kalk, insanları azap ile korkut. Rabb'ının adını yücelt. Elbiseni temiz tutarak, kötü şeyleri terk et. ' (El-Müddessir suresi, 1-5)

Gelen ilk vahiy ile Hz. Muhammed Nebi olmuş, başkalarına dini tebliğ etmek için görevlendirilmemiştir. Bu gelen ikinci vahiyle kendisine 'Risalet' verilmiştir. Hak dinini tebliğ etmek için görevlendirilmiştir. Burada açık davet emredilmemiştir.

Hz Muhammed peygamberlik yaptığı 23 yılın 13 yılını Mekke'de, 10 yılını Medine'de geçirmiştir. 610 ve 622 yılları arasındaki döneme Mekke dönemi, 622 ve 632 yıllarındaki döneme de Medine dönemi adı verilir.
Son Güncelleme : 20.01.2024 04:54:18
Hz Muhammedin Peygamber Oluşu ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Facebook Twitter Pinterest whatsapp
Hz Muhammedin Peygamber Oluşu Yorumları
şifre

80 Yorum Yapılmış "Hz Muhammedin Peygamber Oluşu"
Efendimiz s.a.v. islamiyeti yaymak için o evlilikleri yapmıştır.bilip bilmeden saçma sapan yorumlar yapıp günaha girmeyin.ayrıca 9 yaşında biriyle evlendiği haberi yalandır.Selam dua ile.
Ercan . 21.07.2014
3 YANITI GÖRÜNTÜLE
çok güzel bence ben çok çok beğendim
Esma . 14.12.2013
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Ramazan ayının kadirgecesinde hira mağarasında ibadet yaparken ilk vahi geliyor ilk emir oku dediğine göre Ramazan ayı kadirgecesi önceden belli oluyor bu bir çelişki değilmi
Yaşar . 20.11.2018 20:30:48
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Bu arada Hira dağı değilde Nur dağı olması gerekmektedir .Ama yinede teşekkürler ödevimi yapmama yardımcı oldun
Nergis . 13.10.2018 21:59:05
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
abi cebrail yerine cibril yazmışsın haberin olsun
Erhan Parlak . 05.04.2015
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
çok uzun ama çok güzel harikaa
Muaz . 23.10.2013
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Kamil misin nesin sen eğer böyle düşünürsen sonun çok kötü olacak peygamberimizin hayatı hakkında böyle düşünmen çok yanlış ben 12 yaşındayım eğer Allaha inanıyorsan (ki ona da inanmıyorsundur )bu şeyleri yaratan kim her şey kendiliğinden mi oluyor sanıyorsun bu evrendeki düzek ahenk her şey bir ipucu eğer allaha inanıyorsan allahın inan dediklerine de inanmalısın Yüce kitabımız Kuranı kerim ise Allahın sözlerinden oluşmaktadır ve bunda hiçbir değişiklik yapılmamıştır eğer yapılsaydı Allah inan ki buna izin vermezdi ayrıca peygamberimizin hanımları ile dalga geçme onlar ihtiyaç içindelerdi peygamberimiz onları koruma amacıyla evlendi sen Kokoca peygamberimiz (savc)ile uğraşacağına kndine bir çeki düzen ver Allahına hamd et tevbe e
Rana . 13.05.2014
CEVAP YAZ
Ben okuma bilmem dese de, Cebrail üç kez Oku dedikten sonra, Hz Muhammed el-Alak suresinin beş ayetini okudu. Cebrailin ardından bu ayetleri tekrarlayan Hz Muhammed, heyecanla evine gitmek üzere yola çıktı. Yolda Ya Muhammed, Sen Allahın elçisisin. Ben de Cibrilim diyen Cebraili gördü. Evine vardığında bu olanları heyecan içinde eşi Hz Haticeye anlattı. Hz Hatice kendisine, Öyle deme. Allaha yemin ederim ki, Cenab-ı Hakk seni utandırmaz. Sen akrabanı gözetir, işini göremeyen aciz kişilerin yardımına koşarsın. Fakire verir, kazandırırsın. Misafiri ağırlar, hak yolunda meydana gelen olaylarda halka yardım edersin.. sözleriyle destek oldu. Bu durumda Hatice, Muhammedden daha önce mi müslüman oldu ?
İnanamayan . 28.01.2016
CEVAP YAZ
kamil denilen şahıs. sen dinini nasıl kullanıyorsun. senin bu dediğin var ya müslümanlığa sığmaz sen yahudi misin? hırıstiyan mısın? tamam peygamberimizin bir sürü karısı olmuş ama onlara sahip çıkmak için onlarla evlenmiş. ayrıca hiç de dokuz yaşında karısı olmamış. okuma bilmemesi onun hatası değil. senin gibi insanlarla uğraşıp durduğu için okuma öğrenmeye fırsat olmamış. senin aklın var mı da konuşuyorsun. çok konuşma bizden daha dindar olan insanlar senin soyunu kurutur.
Müslüm . 07.05.2014
CEVAP YAZ
arkadaşlar burda peygember efendimize saygısı olan onu sayıp onlarla ilgilenerek namaz kılan vb şeyleri yapan arkadaşlarımaz teşşekür ediyorum arkadaşlar namazını ılan iyi bir ana baba olun iyi bir arayın vb şeyleri yapıp peygamber efendimize benzemek isteyenlere ve benzeyenleretekrar teşşekür ediyorum arkadaşlar sevap kazanın ve şeytana değil meleğe uyun
Zümral . 21.04.2014
CEVAP YAZ
kamil denilen şahız sen kimsinki milyarlarca insanın inandığı hz muhammed s.a.v hakkında ileri geri konuşursun sen müslümanlığı bırak insan bile değilsin. sen kimi yargılıyorsun o hürmet edilecek eşleri ihtiyaç sahibi kadınlardı 9 yaşındamış yanındamıdın . ama suç sende değil seni eğitmeyen ailende sen sadece nefes alıyorsun allah günahlarını affetsin .
Yusuf Demirkan . 31.05.2014
CEVAP YAZ
Kamil denilen şahıs bu düşüncelerin gerçekten çok yanlış...bence bir an önce bu fikrini değiştir Peygamberimiz bir sürü evlilik yapmıştır çünkü hem onları korumak hemde eşlerinin hepsi farklı kabilelerden(HZ MARİA mısırlı vb.)dir bunun sebebi müslümanlığı her kabileye yaymaktık nolur bir an önce TÖVBE et
Mevlüt . 31.01.2015
CEVAP YAZ
Hira dağındaki bir mağaraya ve daha birçok cümlede aynı hata Arkadaşım bilmiyorsan neden yanlış bilgi yazıyorsun biraz araştırp orataya sunu koy Nur Dağı Hira Mağrası olması gerekiyor onun insanlara yanlış bilgi aktarman doğru değil bu hatanı hemen düzeltmelisin...
Dikkatli Okuyucu . 26.03.2016
CEVAP YAZ
şunu belirmeliki Allah ın adı zaten Mekkeliler tarafından biliniyordu.Tevrat İncil ve Zeburdan dolayı.İncil de şimdiki kadar değişmemişti.Mekkelilerde bizi Allah a yakınlastırsın diye puta tapıyorlardı.
.... . 09.03.2016
CEVAP YAZ
Hira dağına çekilerek yazmışsınız Hira Mağarası olmalı, Hira dağındaki bir mağaraya çekilip yazmışsınız oda Nur dağındaki bir mağara olacak lütfen yanlış bilgilendirmemek için düzeltiniz.
Abdullah . 04.01.2015
CEVAP YAZ
Pardonda Cebrail Aleyhisselama ne yazmışsınız hiç beğenmedim ödevimizde yapamadım 4.sınıf konusu olsa nolur hocademiştiki ödeviniyapmasan seni okuldan atırırım dedisağolun okuldan atıldım
Zeynep . 10.03.2016
CEVAP YAZ
Ben çok beğendim içeriği falan müthiş olmuşş performans ödevimi yaparken çok yardımcı oldu bu yazanın ve hazırlayanın eline koluna sağlık ALLAH RAZI OLSUN
Didem . 23.12.2013
CEVAP YAZ
allahım iyiki varsın iyiki Hz.muhammet sallallahu alevi vesellemi bizim yani tüm bu halkımız için seçtin bunu kendi adıma söylüyorumki seni çok seviyorum yüce rabbim
Beste . 19.01.2014
CEVAP YAZ
Kamil arkadaşım hatalısın fakat Hz. Muhammed neden genç kızları , çocukları evlat edinmek yerine evlenmeyi tercih ettini anlamış değilim
Baran . 02.06.2014
CEVAP YAZ
Vallahi billahi ben çok beğendim. Benim derslerimde yardımcı olacak Onada eminim bunu hazırlayan kişinin elllerine sağlık
Nur Kader Yıldız . 23.04.2019 19:59:12
CEVAP YAZ
aynnen hepsini okudum 31 sayfada gorursunuz hepsi ayni tarihte yazilmis yazi begen dim ama supelen me duygusu var
Yusuf Sengul . 21.12.2013
CEVAP YAZ
çok iyi ama çok uzun yaz yaz bitmiyo bi ödewim vardı yaza yaza bitiremedim ama genede bu site harika bişey teşekkürler
İlhan . 20.10.2013
CEVAP YAZ
İçeriği daha kısa ve daha az detaylı anlatmanız daha çok işime yarardı doğrusu. Ama kötü olmuş diyemem idare eder.
Anonim . 29.10.2017
CEVAP YAZ
Çok güzel keşke ben peygamber olsaydim ama hz. muhammetde benden çok güzel peygambverlik yapiyor
Ece Gül Pınar . 29.12.2014
CEVAP YAZ
çok guzel yazmıssınız hocanın gözünde yaramazdım sayenizde gzüne girdim teşekkur ederim ALLAH RAZI olsun
Lastromance . 18.02.2015
CEVAP YAZ
cok guzel yazanin ellerine saglik peygamberimizden yazilan siteleri kim begenmez tesekur ederim
Songul . 20.03.2014
CEVAP YAZ
Evet sen git önce dinini öğren sonra bu tip konuşmalar yap bu arada bu siteye bayildim tesekkurler
Ezgi . 12.10.2014
CEVAP YAZ
kamil Allah seni bağışlasın Allah bu siteyi kuranı ve yazanı cennetin en güzel yerine koysun
Muhammet . 19.10.2014
CEVAP YAZ
Elinize sağlık çok güzel olmuş.Din kültürü dersi için sunum yapılacaktı,çok işime yaradı...
Muhammet Doruk . 23.12.2017
CEVAP YAZ
özet şeklinde kısaca yazıla bılırdı ezberlenıcek şekilde fazla beğenmedım daha kısa olabilirdi.
Esmanur . 22.12.2015
CEVAP YAZ
COK GUZEL SİTE ODEVIMI BURADAN BITIREBILDIM BU SITEYI ACANINDA YAZANINDA ELLERI DERT GORMESIN
Onur . 07.12.2014
CEVAP YAZ
çok güzel ama ey örtüsüne bürünmüş resulüm kalk olacaktı. resulümü unutmuşlar...
Yeşim . 23.11.2015
CEVAP YAZ
yaa din hcası çok zor verdi ndn yaa okul adlarınızı yazsanıyaa belki aynı çıkar?????????
Yaren . 21.04.2014
CEVAP YAZ
kadınlara peygamberlik verilmemiştir nedeni ise kadınlara çok çabuk iftira atılabilir
Hatice . 01.01.2015
CEVAP YAZ
Hz. Muhammed (s.a.v.) evine geldiğinde Hz.Hatice ye şöyle dedi : -Üzerimi ört . dedi
Nergiz . 13.10.2018 11:57:05
CEVAP YAZ
BENCE COK GÜZEL YAZANIN HELAL OLSUN. TAM MERAK ETTİĞİM HERŞEY VAR. NİCE SİTELERE...
Ümit Doğan . 10.12.2013
CEVAP YAZ
Performans ödevim için oldukça işime yaradı. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.
İsminiz . 09.12.2017
CEVAP YAZ
yaa ben bunu çok beğendim. bana yardımcı olduğunuz için size teşekkür ederim.
Şevval . 05.04.2015
CEVAP YAZ
ben çok beğendim ALLAH razı olsun benim ödevime lazım oldu gençler :)
Apo . 02.12.2013
CEVAP YAZ
size çok teşekür ediyorum pırojs ödevimi yaptım çok teşekür ederim
Umut Gündüz . 13.12.2013
CEVAP YAZ
bu siteyi kuranlardan allah razı olsun gerçekten çok uğraştırıcı bir metin
İrem . 13.10.2013
CEVAP YAZ
BU SİTEYİ ÇOK BEĞENDİM ÇOK GÜZEL BİR METİN OLMUŞ YAZANLARIN EMEĞİNE SAĞLIK
Melisa . 19.10.2013
CEVAP YAZ
güzel 7 sınıf kadar iyi anlatım ve aytıntı olsun ben 7 diye gidiyom
Wolfteam . 30.09.2016
CEVAP YAZ
çok güzel oldu dersim çok sağolun sizin sayenizde ödevimi yapabildim
Samet . 07.11.2014
CEVAP YAZ
Çok teşteşekkür ederim çok güzel sınavım var yarın çok işime yaradı.
Dila . 18.03.2018
CEVAP YAZ
bana tiyatro lazım ama acil ama yinede yardımcı oldunuz teşekkürler
Aleyna . 30.10.2014
CEVAP YAZ
harika onuncuya okuyorum ve çok güzel dinlemekse daha güzel olur
Sude Melek . 02.12.2015
CEVAP YAZ
çok güzel hz.muhammedin peygamber oluşunu çok iyi anlatmışlar
Cansu . 29.12.2015
CEVAP YAZ
çok güzel bir site mükemmel proje ödevimde yardımcı oldu :)
Sude . 09.04.2015
CEVAP YAZ
bencede çok güzel olmuş ve ödevime yardımcı oldu tşk ederim
Ece . 04.04.2014
CEVAP YAZ
çok güzel yazmışşınız çok teşekkürler çok yardımcı oldunuz
Melisa . 23.12.2014
CEVAP YAZ
KURBAN OLAYIM ONU VEREN ALLAHA ONUN NURUNA KURBAN OLAYIM
Ömür Gürkan . 23.02.2015
CEVAP YAZ
Hz.Muhammed (s.a.s)in davranışlarını örnek almalıyız.
Büşra . 24.11.2013
CEVAP YAZ
BU KONU İŞİME ÇOK YARADI TÜM ARKADAŞLARIMA ÖNERİRİM..
Figen Sarı . 12.12.2013
CEVAP YAZ
cok güzel bi site artık hap bu siteye gircem
Yusuf . 02.11.2014
CEVAP YAZ
Allahu akbar . Allah birdir. çok güzel yazmışsınız
Eba Baker . 11.12.2014
CEVAP YAZ
Allah tüm insanlara iyilik ve sağlık versin
Musa Boz . 07.12.2014
CEVAP YAZ
7.sınıf olmama rağmen işe yaradı.ALLAH razı olsun
Hamza . 20.12.2017
CEVAP YAZ
Aklımdaki soruları cevapladınız Allah razı olsun
Emine . 30.05.2018
CEVAP YAZ
Çok Doğru Olmuş. Ellerinize Sağlık , Sağolun .
İsim Vermeyen Adam . 26.12.2015
CEVAP YAZ
hıra mağarası falan eskiden hayat ne güzeldi
Furkan . 11.01.2015
CEVAP YAZ
Çok yanlış var yazılarda haberiniz olsun
Arzu . 18.04.2015
CEVAP YAZ
ödevime çok yardımcı oldunuz teşekkürler
Su . 20.04.2014
CEVAP YAZ
Çoooook güzel ellerinize sağlık 😁😁
Küçük . 13.05.2019 15:53:19
CEVAP YAZ
Çok güzel olmuş yazanın eline sağlık :)
Sağlık Sıhat . 03.01.2016
CEVAP YAZ
çok güzel olmuş yazanın ellerine saglık
Enbiya . 21.10.2015
CEVAP YAZ
Nur dağının Hira mağarası düzgün yazın
Aradığınız Kişiye Şuan Ulaşılamıyor . 10.01.2015
CEVAP YAZ
ödevime yardımcı oldu iyi ki yazmışsın
Ali . 03.04.2014
CEVAP YAZ
Beğendim güzel olmuş eline sağlık 👍
Nurhayat Bulduk . 30.05.2019 21:24:25
CEVAP YAZ
yani biraz eksikler varama yinede iyi
Nzlcn . 03.10.2015
CEVAP YAZ
Çok güzel ama Hira mağrası olcaktı...
Hz.yağız . 10.05.2016
CEVAP YAZ
peygaberimis nasil peygamber oldu???
Havber . 09.02.2015
CEVAP YAZ
arkadaşlar hepinize selkamün aleyküm
Melih . 05.03.2014
CEVAP YAZ
benim performans odevime yardım etti
Mehmet . 12.12.2013
CEVAP YAZ
saolun odevime çok yardımcıoldunuz
Yakup . 07.03.2014
CEVAP YAZ
ÇOK GÜZEL ÇOK BEĞENDİM SÜPER :)
Tuğba . 01.11.2013
CEVAP YAZ
en son bölüm çok güzeldi
Emine . 27.10.2018 19:47:05
CEVAP YAZ
Cok guzel ama Cok kısa
İpek Okan . 15.05.2017
CEVAP YAZ
Çok teşekür ederim
Samet . 20.02.2019 19:01:42
CEVAP YAZ
Allah razi olsun
Sila . 03.12.2017
CEVAP YAZ
Hz Muhammedin Katıldığı Savaşlar
Hz Muhammedin Katıldığı Savaşlar
Hz. Muhammed'in Katıldığı SavaşlarBedir Savaşı- Bedir Savaşı hicretin 2. Senesinin Ramazan ayında meydana geldi. Daha önceden düşünülüp tertiplenmiş bir savaş olmamasına rağmen büyük bir olaydır.Tarihte öyle meydan muharebeleri vardır ki, onlar netic...
Hz Muhammedin Hicreti
Hz Muhammedin Hicreti
Hz Muhammed'in Hicreti; Mekkeli müşrikler Hz. Muhammed'i öldürmek için kati kararlar alıyor. Şimdi hicret sırası Hz. Muhammed'e gelmişti. Ellerinin altındayken bir şey yapamadıkları bu insan eğer Medine'ye hicret edecek olursa bu iş iyice çığırından ...
Habeşistan’a Hicret
Habeşistan’a Hicret
“Zulme uğradıktan sonra, Allah yolunda hicret edenleri, and olsun ki, dünyada güzel bir yerde yerleştiririz. Ahiret ecri ise daha büyüktür. ” (En-Nahl Suresi, 41)A) Habeşistan'a İlk Hicret Edenler (615 M.)Müşriklerin ezaları dayanılmaz bir hal almışt...
Mekke Müşriklerinin Müslümanlara Karşı Davranışları
Mekke Müşriklerinin Müslümanlara Karşı Davranışları
İslâm'ın Mekke'de yayılmaya başlaması ile Mekke halkı iki kısma ayrıldı. L) Müslümanlar, 2) Müslümanlığı kabûl etmeyen müşrikler.Müşriklerin, Müslümanlara karşı davranışları, sırasıyla beş safha geçirdi: Alay, hakaret, işkence, ilişkileri kesme (Boyk...
Hz Muhammedin İslama Daveti
Hz Muhammedin İslama Daveti
Peygamber (S. A. S.) Efendimiz ilk üç yıl halkı gizlice İslâm'a dâvet etti. Yalnızca çok güvendiği kimselere İslâm'ı açıkladı. (62) Başta Hz. Ebû Bekir olmak üzere, Hak dini kabul etmiş olanlar da el altından güvendikleri arkadaşlarını teşvik ediyorl...
İlk Müslümanlar
İlk Müslümanlar
İlk Müslümanlar, İslamiyet'i ilk olarak kabul edenlerdir. Hz. Muhammed'e vahiy geldikten sonra etrafında bulunan kişiler, İslam dinini kabul edip, Müslüman olmuştur. İslamiyet'i ilk olarak eşi Hz. Hatice kabul ederek, ilk namazı birlikte kılmıştır. A...
İslamda ilk İbadet
İslamda ilk İbadet
İslâmda Allah'a imândan sonra ilk farz kılınan ibâdet, namazdır. İkinci vahiy ile el-Müddessir Sûresinin ilk âyetlerinin indirilmesinden sonra, Mekke'nin üst yanında bir vâdide, Cibril (A. S.), Resulullah (S. A. S.)'e gösterip öğretmek için abdest al...
Hz Muhammedin Kabe’nin Tamirinde Hakemliği
Hz Muhammedin Kabe’nin Tamirinde Hakemliği
Hz. İbrâhim ve Hz. İsmâil tarafından yapılmış olan Kâbe, geçen uzun asırlar içinde yağmur ve sel suları ile harabolmuş, tâmir edilmesi gerekmişti.Kureyşliler, Kâbe binasını yıkarak, yeniden yapmaya karar verdiler. Yardımlar toplandı, gerekli malzeme ...
Hz Muhammedin Çocukları
Hz Muhammedin Çocukları
Hz Muhammed'in çocukları eşi Hz. Hatice'den ve Maruyye'den olmuştur. Hz. Hatice'den olan çocuklarının iki tanesi erkek, dört tanesi kızdır. Maruyye adlı eşinden de bir oğlu olmuştur. Dürüstlüğü ile bilinen Hz. Muhammed'e Mekke'de amcasıyla ticaretle ...
Hz Muhammedin Evlilik Dönemi
Hz Muhammedin Evlilik Dönemi
Bütün Mekke'liler gibi Hz. Muhammed (S. A. V.) de amcasıyla birlikte Ticaret yapıyordu. Gerek çocukluğunda gerekse Ticaret hayatında, dürüstlüğü ile tanınmıştı. Sözünde durmadığı, yalan söylediği, başkalarına zarar verecek bir davranışta bulunduğu, b...
Hz Muhammedin Gençlik Dönemi
Hz Muhammedin Gençlik Dönemi
1- EBÛ T LİB'İN HİM YESİPeygamberimizin hayâtının sekiz yaşından yirmibeş yaşına kadar olan dönemine“gençlik devresi” denilir. Bu devrede Resulullah (S. A. S.) amcası Ebû Tâlib'in yanında, onun himâyesi altında bulunmuştur.Ebû Tâlib, zeki ve âlicenâb...
Hz Muhammedin Çocukluk Dönemi
Hz Muhammedin Çocukluk Dönemi
Hz. Muhammed (S. A. S.) Milâddan sonra 571 senesi, Fil Yılı'nda, 12 Rebiülevvel (20 Nisan) pazartesi gecesi sabaha karşı, Mekke'nin doğusunda bulunan “Hâşimoğulları Mahallesi”nde, babasından kendisine mirâs kalan evde doğdu. Arapların takvim başı ola...

 

Hz Muhammedin Doğduğu Çevre
Hz. Muhammedin Amcaları
Hz. Muhammed'in Mucizeleri
Hudeybiye Antlaşması
Hz. Muhammedin Mekke Dönemi
Peygamber Nitelikleri
Hz Muhammedin Kısaca Hayatı
Hz Muhammedin Eşleri ve Çocukları
Hz Muhammedin Hayatı Çizgi Film
Hz Muhammedin Hadisleri
Hz Muhammedin Güzel Ahlakı
Hz Muhammedin Vefatı
Hz Muhammedin Veda Hutbesi
Mekkenin Fethi
Hendek Savaşı
Uhud Savaşı
Bedir Savaşı
Hz Muhammedin Katıldığı Savaşlar
Hz Muhammedin Hicreti
Habeşistan’a Hicret
Mekke Müşriklerinin Müslümanlara Karşı Davranışları
Hz Muhammedin İslama Daveti
İlk Müslümanlar
İslamda ilk İbadet
Hz Muhammedin Peygamber Oluşu
Hz Muhammedin Kabe’nin Tamirinde Hakemliği
Hz Muhammedin Çocukları
Hz Muhammedin Evlilik Dönemi
Hz Muhammedin Gençlik Dönemi
Hz Muhammedin Çocukluk Dönemi
Popüler İçerik
Hz Muhammedin Vefatı
Hz Muhammedin Vefatı
Peygamber Efendimiz veda haccını yapıp Medine'ye geri döndükten bir süre sonra hastalandı. Görevinin sona erdiğini ve bu dünyadan ahrete göçme zaman...
Hz Muhammedin Veda Hutbesi
Hz Muhammedin Veda Hutbesi
Hz. Muhammed(sav) efendimizin insanlara son mesajıdır. 8 mart 632 senesinde, cuma günü zevalden sonra kasva adlı devesi üzerinde 140.000 müslümana ira...
Mekkenin Fethi
Mekkenin Fethi
Mekkenin fethi, Müslümanların Kureyşlilerin elinde bulunan Mekke'yi 11 Ocak 630 senesinde alması ile gerçekleşmiştir. Mekke şehri Hz Muhammed'in dünya...
Hendek Savaşı
Hendek Savaşı
Hendek savaşı, Müslümanlarla Mekkeli müşriklerin yapmış olduğu son savaştır. Bu savaş hicretin beşinci yılında, 627 senesinde yapılmıştır. Müslümanlar...
Uhud Savaşı
Uhud Savaşı
Uhud savaşı, 625 yılında Uhud dağı eteklerinde yapılmıştır. Savaş Medine'de bulunan Müslümanlarla, Mekke'deki Ebu Süfyan'ın ordusu arasında geçmiştir....
Bedir Savaşı
Bedir Savaşı
Bedir Savaşı, Müslümanlar ve Kureyşli müşrikler arasında 13 Mart 624 tarihinde yapılmış olan ilk savaştır. Bu savaş Müslümanlar ve Kureyşliler arasınd...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Hz Muhammedin Kabe’nin Tamirinde Hakemliği
Hz Muhammedin Çocukları
Hz Muhammedin Evlilik Dönemi
Hz Muhammedin Gençlik Dönemi
Hz Muhammedin Çocukluk Dönemi
Allah Yolunda
Efendimizin Hayati
Selamın Aleyküm
Hadis
Kabul Etmemek
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Allah Yolunda
Efendimizin Hayati
Selamın Aleyküm
Hadis
Kabul Etmemek
Yardım Sayfaları
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ocak - 2024