Menü Forumlar Popüler İçerikler Arama
Hudeybiye Antlaşması

Hudeybiye Antlaşması

Hudeybiye Antlaşması, 628 yılında (Hicretin 6. Ayı) Peygamber Efendimiz ve Ashabının umre ziyareti yapmak için Medine'den Hudeybi'ye hareket etmesi sonucu, Kureyşlilerin Müslümanları Mekke'ye almama kararı ile sağlanan ve Müslümanların aleyhine kurallar içeren bir antlaşmadır.

Mekke'nin müşrikleri, Medine'yi gasp etmek, Peygamber Efendi'mizi öldürmek ve Müslümanlığı yok etmek adına bin bir türlü çareye başvurmuş, bütün imkânlarını zorlamış, ancak başarılı olamamışlardır. Müslümanlık günden güne yayılarak, sayıca oldukça artmıştır. Fakat henüz Medine dışında bulunan topluluklar Müslümanlığı tam olarak tanıyamamıştır. Kâbe'nin yakınında bulunan Kureyş Kabilesi, Hz. Muhammed'i kendi içlerinden çıkmasına rağmen benimsememiş, bulunduğu topraklardan çıkarmışlardır. Bu nedenle Müslümanlığı Medine'nin dışına yaymak, kabilelere kabullendirmek için Mekkeliler ile bir antlaşma yapılması gerekiyordu. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mekkeliler ile antlaşma yaparak, Müslümanlığı diğer bütün gruplara tanıtmayı arzuluyordu. Ayrıca Mekke'den ayrılmak zorunda kalan Müslümanlar, ayrılmak zorunda bırakıldıkları topraklarına karşı özlem içerisindeydi. Her zaman dua ve namazlarında yöneldikleri Kabe'yi 6 yıldır ziyaret edemiyorlar ve özlemini çekiyorlardı. Kabe'yi görmek ve ziyaret etmek tüm Müslümanların içinde büyük bir özlem haline gelmişti.

Hicretin 6. Yılında Peygamber Efendi'miz rüyasında Kabe'yi ziyaret ettiğini görmüş ve çok kısa zaman sonra Müslümanlar ile Mekke'ye Kabe'yi ziyarete gideceklerini ashabına bildirmiş ve hazırlıklara başlanmıştı. Ancak o aylarda savaş yapılması yasaktı. Müslümanların tek gayesi savaş olmadan Kabe'yi ziyaret edebilmekti. Peygamber Efendimiz Mekkelileri ürkütmemek için ashabının silahlanmasına müsaade etmemiş, yalnızca birer tane kılıç almalarını istemişti. Hac ziyareti için Mekke'ye gidecek düşman toplulukları ile yolda karşı karşıya kalmamak için, ziyaretini Kâbe ziyareti zamanından önce yapmaya karar vermişti. Yanlarına 70 tane deve alarak, umre ziyareti için ihrama girmişler, yolda herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmamak için 20 kadar Müslümanı öncü olarak tayin etmiş ve önden göndermişlerdi.

Mekkeliler Peygamber Efendi'mizin Kabe'yi ziyaret için yola çıktığının haberini almış ve paniğe kapılmıştı. Müslümanları Kabe'ye almamak için kararlılardı. İçlerinden öncü seçerek 200 kadar kişiyi aracı olarak Peygamber Efendi'mize kendilerini Mekke'ye almayacaklarını bildirmek için göndermişlerdi. Ancak Peygamber Efendi'miz bu kararı aracıları sayesinde öğrenmiş Kabe'ye gidiş yolunu değiştirerek Hudeybiye'ye sağ salim ulaşmışlardı.

Bu arada bir elçi, Peygamber Efendi'mize Kureyş'lilerin Müslümanları Mekke'ye almayacağını ve savaş için hazırlık yaptıklarını bildirmişti. Fakat Peygamber'imizin amacı kesinlikle savaş yapmak değildi, Kabe'yi ziyaret etmekti. Kureyş'liler ile görüşebilmek için, Hz. Osman'ı önden Mekke'ye göndermişti. Hz. Osman Kureyş'in ileri gelenleri ile görüşmüş, niyetlerinin savaş değil, sadece Kabe'yi ziyaret etmek olduğunu bildirmişti. Ancak Mekkeliler bu isteği kabul etmeyerek Hz. Osman'a istersen Kabe'yi sen ziyaret edebilirsin demişlerdi, Hz. Osman bu teklifi kabul etmedi. Hz. Osman'ın bu teklife karşı çıkması Mekkelileri öfkelendirdi, Mekkeliler Hz. Osman'ı takibe alarak Onun Mekke'den ayrılmasına izin vermemişti.

Hz Osman'ın geri dönmemesi Müslümanları telaşlandırdı ve öldürüleceğine dair söylentiler çıkmıştı. Peygamber Efendi'miz Her olasılığa karşı tedbirlerini almıştı. Müslüman kardeşlerinden Allah için yapacakları savaşta, canlarını feda etmekten kaçınmayacaklarına dair söz vermeleri için yanına çağırdı. Hudeybiye'de tüm Müslümanlar Peygamberimize Allah için sonuna kadar savaşacaklarına dair söz verdiler. Mekkeliler Müslümanların birbirine kenetlendiğini görünce Hz. Osman'ı serbest bıraktı ve Peygamber Efendi'mize barış yapmak için aracılar gönderdi.

Uzun bir tartışmadan sonra Hudeybiye Antlaşmasının şartları belirlendi

  • Müslümanların Kâbe ziyaretinde yalnızca 3 gün kalabilecekler, yanlarında silah bulundurmayacaklardı.
  • Müslümanlar o yıl Kabe'ye ziyaret gerçekleştirmeden dönecek, gelecek yıl ziyaret edebileceklerdi.
  • Müslümanlar Kabe'yi ziyarete geldiğinde Kureyş'liler Mekke'de bulunmayacak ve Müslümanlarla karşılaşmayacaklardı.
  • Mekkelilerden bir kişi Müslümanlar tarafına geçse ve Müslüman olsa bile Kureyş'lilere geri verilecek, ancak Müslümanlardan Kureyş'lilere sığınan olursa tekrar verilmeyecekti.
  • Yapılan Hudeybiye Antlaşması 10 yıl geçerliliğini koruyacak ve bu 10 yıl içinde taraflar arasında kesinlikle savaş olmayacaktı.
Hudeybiye Antlaşmasındaki bu şartlar Müslümanları oldukça üzmüştü. Çünkü her şey Müslümanların aleyhineydi. Fakat bu antlaşmanın Müslümanlar için faydalı olacağını Peygamber Efendi'miz biliyordu. Bu yüzden bütün şartları tereddütsüz kabullenmişti. Hudeybiye'den dönüşte 'Fetih Süresi' 'inmişti. Alla hu Teâlâ bu antlaşmanın yenilgi değil, kazanç olduğunu bildirmişti. Gerçekten de Hudeybiye Antlaşması Müslümanların Medine haricinde yayılmasını sağlayan bir başlangıç olmuştu. Mekkeliler Hudeybiye Antlaşmasına kadar Müslümanları ufak ve yok olmaya mahküm bir topluluk olarak görüyordu. Bu antlaşma sayesinde Müslümanların ne denli büyüdüğünü onlarda anlamıştı. Bu antlaşmanın arkasından müşrikler ve Müslümanlar arasında iletişim daha fazla arttı ve peygamber Efendi'miz Müslümanlığı daha rahat bir şekilde duyurmaya başladı. Hudeybiye Antlaşmasından sonra gelen yaklaşık 2 yıllık sürede Müslümanların sayısı kat kat artmaya başladı. Hudeybiye Antlaşması 2 yıl kadar devam etti ve antlaşma bozuldu.
Son Güncelleme : 20.01.2024 10:50:38
Hudeybiye Antlaşması ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Facebook Twitter Pinterest whatsapp
Hudeybiye Antlaşması Yorumları
şifre

47 Yorum Yapılmış "Hudeybiye Antlaşması"
Yazının başındaki tarih hicretin 6.ayı değil hicretin 6.yılı olacak.
Fatih Mert Çağıl . 04.05.2017
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
savaşlar çok zor geçmiş allah savaşanlara güç versin
Hayriye . 10.12.2013
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
gerçekten çok işime yaradı tşk ederim
Kevser . 18.02.2015
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Veli bey antlaşmasının bozulma nedeni mekkelilerden biri müslüman olsa bile kureyşlilere verilecek maddesinden dolayı bozuldu. Antlaşma gereği mekkeli müslümanlar teslim edildi. Müslümanları teslim almaya gelen muhafızları müslümanlar yolda öldürerek onlarda kurtuldu ve aralarında topluluk kurarak kervanlara çökmeye başladılar. Kureyşliler zarar etti. Bunu üstüne peygamber efendimiz s.a.v. ye gelip bahsettiğim maddenin çıkarılmasını istediler bunun üstüne antlaşma bozuldu
Muhammet . 11.10.2017
CEVAP YAZ
Hudeybiye anlaşması 628 yılında hicretin 6. Ayı peygamber efendimiz ve ashabı umre ziyareti yapmak için medine den hudeybiye ye hareket etmesi sonucu kureşlilerin Müslümanların mekkeye almama kararı ile sağlanan ve Müslümanların aleyhine kurallar içeren bir anlaşmadır. Mekkenin müşrikleri medine yi gasp etmiş peygamberi öldürmek ve Müslümanlık ı yok etmek adına bin bir türlü çareye baş vurmuş bütün imkanları zorlamış ancak başarılı olamamıştır
İrem Nehir Aşkın . 28.11.2017
CEVAP YAZ
Çok güzel yararlı bilgilerle imam Hatip öğrencilerini yardımci oluyorlar hemde normsl öğrencilerede
Ayşenur . 06.03.2018
CEVAP YAZ
628 hicretin 6. ayı değil 6.yılıdır bir yanlışlık olmuş galiba onu düzeltirseniz sevinirim.
Nisanur . 28.03.2018
CEVAP YAZ
Evet gerçekten işime yaradı ama eksik devamı olabilirdi hatta daha iyi olurdu .&9785;&9785;
Güldane . 25.02.2018
CEVAP YAZ
ÇOK GÜZEL HARİKA OLMUŞ SINAVDA İŞİME ÇOK YARAYACAK BU SİTE BİR HARİKA TEŞEKKÜRLER...
Sizene . 30.03.2015
CEVAP YAZ
eskidden hic bilmiyodum ama artık hz muhammet artık benim kalbimde ve herkes
Mehmet Deniz . 25.02.2014
CEVAP YAZ
Çok teşekkür ederim roje ödevimi buradan yaptım. Çok işime yaradı:):):):):)
Ayça . 04.05.2018
CEVAP YAZ
çok uzun biraz kısa lsa ödevimde kullanırdım ama yinede saolun
Melisa . 22.02.2015
CEVAP YAZ
Anlaşma niye bozuldu? Bir de ilk kim bozdu? Müşrikler mi Müslümanlar mı?
Veli . 02.07.2017
CEVAP YAZ
Hz Muhammed deyince sallallahu aleyhi ve sellem demeyi unutmayalım
Muaz . 25.10.2014
CEVAP YAZ
GERÇEKTEN HARİKA OLMUŞ ÖDEVİMDE ÇOK İŞİME YARADI TEŞEKKÜR EDERİM
Rex . 24.12.2014
CEVAP YAZ
ÇOK SAĞ OLUN TÜM ÖDEVİMİ BU SAYFADAN YAPTIM ELİNİZE SAĞLIK :D :)
İsa . 19.04.2015
CEVAP YAZ
çok güzel yarın sınav var emeği geçenlere teşekkürler
Elif . 05.04.2018
CEVAP YAZ
Çok teşekkür ederim çok yardımcı oldu.ALLAH razı olsun.
¤zeynep❤ . 15.01.2018
CEVAP YAZ
İyi bir sey internet nu sayade mulari ogreniyoz
Enes Can . 27.12.2014
CEVAP YAZ
Süperdi odevimi çok yaradı &9733;&9829;&9734;&9825;
Ece Arslan . 13.11.2014
CEVAP YAZ
eskiden bilgim yoktu ama şimdi var çok teşekkürler
Buse . 10.11.2014
CEVAP YAZ
Acayip işime yaradı yapan herkeze teşekkür .
Fadikmen . 30.12.2017
CEVAP YAZ
herşeyidin arkasından bir türkü söyle neymiş anne
Kerem . 26.02.2018
CEVAP YAZ
Din Kültüru Odevime CokYardimci oldu tessekurler
Elmas Nur Bayraktar . 13.03.2016
CEVAP YAZ
gercekten cok guzel cok işime yaradı teşekkürler
Kaan . 08.03.2015
CEVAP YAZ
çok teşekkür ederim .Din dersi için işime yaradı
Bilge . 17.03.2015
CEVAP YAZ
çok teşekkürler ödevim için yardımcı oldu
Enes . 08.11.2014
CEVAP YAZ
çok güzel dersime yardımcı oldu teşekkürler...
Kerem . 27.10.2014
CEVAP YAZ
Çok Sağolun hz.muhammed hayattı sınavı tyaptım
İbrahim . 16.11.2015
CEVAP YAZ
Site çok mu karılık yoksa ben mi anlamadım :/
Muhammed . 07.01.2016
CEVAP YAZ
Bu site odevlerimde bana çok yardımcı oluyor
İste Ben . 21.02.2016
CEVAP YAZ
cook begendim cok guzelmis ellerinize saglik
Bahar . 10.12.2017
CEVAP YAZ
gerçekten çok güzel olmuş.çok işime yaradı.
Alihandro . 02.03.2015
CEVAP YAZ
çok teşekkürler ödevimde çok yardımcı oldu
Ece . 05.12.2014
CEVAP YAZ
ÇOK SAĞOLUN DİN ÖDEVİM İÇİN YARDIMCI OLDU.
Nadya . 18.04.2015
CEVAP YAZ
ÇOK GÜZEL OLMUŞ İŞİME ÇOK YARADI :) :)
Betül . 06.04.2015
CEVAP YAZ
eskiden bilgim yoktu ama şimdi var saolun
İbrahim . 07.05.2014
CEVAP YAZ
Çok teşekkürler ödevime çok yardımcı oldu
Gamze . 10.02.2015
CEVAP YAZ
çok güzel ama biraz kısa bilgiler var ://
Dilekcan . 20.02.2015
CEVAP YAZ
bana çok yardımcı oldu teşekkürler :D
Yaren . 05.11.2014
CEVAP YAZ
Çok işime yatlradi saolun
Sinem . 19.10.2017
CEVAP YAZ
Çok işime yaradı sağolun
Mehmet . 26.02.2018
CEVAP YAZ
SAGOLUN ÇOK ISIME YARADI
Hasan Basri . 22.02.2018
CEVAP YAZ
Keşke daha kısa olsaydı
Yusuf . 22.03.2018
CEVAP YAZ
Çok güzel anlatmışsınız
Yusuf . 12.11.2017
CEVAP YAZ
Bana cok yardimci oldu
Hayat Yildirim . 15.05.2017
CEVAP YAZ
Çok güzel olmuş
Hatice Kübra . 20.04.2019 13:27:47
CEVAP YAZ
Hz Muhammedin Hicreti
Hz Muhammedin Hicreti
Hz Muhammed'in Hicreti; Mekkeli müşrikler Hz. Muhammed'i öldürmek için kati kararlar alıyor. Şimdi hicret sırası Hz. Muhammed'e gelmişti. Ellerinin altındayken bir şey yapamadıkları bu insan eğer Medine'ye hicret edecek olursa bu iş iyice çığırından ...
Habeşistan’a Hicret
Habeşistan’a Hicret
“Zulme uğradıktan sonra, Allah yolunda hicret edenleri, and olsun ki, dünyada güzel bir yerde yerleştiririz. Ahiret ecri ise daha büyüktür. ” (En-Nahl Suresi, 41)A) Habeşistan'a İlk Hicret Edenler (615 M.)Müşriklerin ezaları dayanılmaz bir hal almışt...
Mekke Müşriklerinin Müslümanlara Karşı Davranışları
Mekke Müşriklerinin Müslümanlara Karşı Davranışları
İslâm'ın Mekke'de yayılmaya başlaması ile Mekke halkı iki kısma ayrıldı. L) Müslümanlar, 2) Müslümanlığı kabûl etmeyen müşrikler.Müşriklerin, Müslümanlara karşı davranışları, sırasıyla beş safha geçirdi: Alay, hakaret, işkence, ilişkileri kesme (Boyk...
Hz Muhammedin İslama Daveti
Hz Muhammedin İslama Daveti
Peygamber (S. A. S.) Efendimiz ilk üç yıl halkı gizlice İslâm'a dâvet etti. Yalnızca çok güvendiği kimselere İslâm'ı açıkladı. (62) Başta Hz. Ebû Bekir olmak üzere, Hak dini kabul etmiş olanlar da el altından güvendikleri arkadaşlarını teşvik ediyorl...
İlk Müslümanlar
İlk Müslümanlar
İlk Müslümanlar, İslamiyet'i ilk olarak kabul edenlerdir. Hz. Muhammed'e vahiy geldikten sonra etrafında bulunan kişiler, İslam dinini kabul edip, Müslüman olmuştur. İslamiyet'i ilk olarak eşi Hz. Hatice kabul ederek, ilk namazı birlikte kılmıştır. A...
İslamda ilk İbadet
İslamda ilk İbadet
İslâmda Allah'a imândan sonra ilk farz kılınan ibâdet, namazdır. İkinci vahiy ile el-Müddessir Sûresinin ilk âyetlerinin indirilmesinden sonra, Mekke'nin üst yanında bir vâdide, Cibril (A. S.), Resulullah (S. A. S.)'e gösterip öğretmek için abdest al...
Hz Muhammedin Peygamber Oluşu
Hz Muhammedin Peygamber Oluşu
Hz Muhammed'in Peygamber oluşu, kırk yaşlarında 610 senesinde Mekke'de gerçekleşmiştir. O dönemlerde Mekke'de bulunan hanif ve kendini dünya işlerinden soyutlayıp ibadete vermek isteyenler, recep ayında Hira dağına çekilerek, inzivaya dalarlardı. Hz....
Hz Muhammedin Kabe’nin Tamirinde Hakemliği
Hz Muhammedin Kabe’nin Tamirinde Hakemliği
Hz. İbrâhim ve Hz. İsmâil tarafından yapılmış olan Kâbe, geçen uzun asırlar içinde yağmur ve sel suları ile harabolmuş, tâmir edilmesi gerekmişti.Kureyşliler, Kâbe binasını yıkarak, yeniden yapmaya karar verdiler. Yardımlar toplandı, gerekli malzeme ...
Hz Muhammedin Çocukları
Hz Muhammedin Çocukları
Hz Muhammed'in çocukları eşi Hz. Hatice'den ve Maruyye'den olmuştur. Hz. Hatice'den olan çocuklarının iki tanesi erkek, dört tanesi kızdır. Maruyye adlı eşinden de bir oğlu olmuştur. Dürüstlüğü ile bilinen Hz. Muhammed'e Mekke'de amcasıyla ticaretle ...
Hz Muhammedin Evlilik Dönemi
Hz Muhammedin Evlilik Dönemi
Bütün Mekke'liler gibi Hz. Muhammed (S. A. V.) de amcasıyla birlikte Ticaret yapıyordu. Gerek çocukluğunda gerekse Ticaret hayatında, dürüstlüğü ile tanınmıştı. Sözünde durmadığı, yalan söylediği, başkalarına zarar verecek bir davranışta bulunduğu, b...
Hz Muhammedin Gençlik Dönemi
Hz Muhammedin Gençlik Dönemi
1- EBÛ T LİB'İN HİM YESİPeygamberimizin hayâtının sekiz yaşından yirmibeş yaşına kadar olan dönemine“gençlik devresi” denilir. Bu devrede Resulullah (S. A. S.) amcası Ebû Tâlib'in yanında, onun himâyesi altında bulunmuştur.Ebû Tâlib, zeki ve âlicenâb...
Hz Muhammedin Çocukluk Dönemi
Hz Muhammedin Çocukluk Dönemi
Hz. Muhammed (S. A. S.) Milâddan sonra 571 senesi, Fil Yılı'nda, 12 Rebiülevvel (20 Nisan) pazartesi gecesi sabaha karşı, Mekke'nin doğusunda bulunan “Hâşimoğulları Mahallesi”nde, babasından kendisine mirâs kalan evde doğdu. Arapların takvim başı ola...

 

Hz Muhammedin Doğduğu Çevre
Hz. Muhammedin Amcaları
Hz. Muhammed'in Mucizeleri
Hudeybiye Antlaşması
Hz. Muhammedin Mekke Dönemi
Peygamber Nitelikleri
Hz Muhammedin Kısaca Hayatı
Hz Muhammedin Eşleri ve Çocukları
Hz Muhammedin Hayatı Çizgi Film
Hz Muhammedin Hadisleri
Hz Muhammedin Güzel Ahlakı
Hz Muhammedin Vefatı
Hz Muhammedin Veda Hutbesi
Mekkenin Fethi
Hendek Savaşı
Uhud Savaşı
Bedir Savaşı
Hz Muhammedin Katıldığı Savaşlar
Hz Muhammedin Hicreti
Habeşistan’a Hicret
Mekke Müşriklerinin Müslümanlara Karşı Davranışları
Hz Muhammedin İslama Daveti
İlk Müslümanlar
İslamda ilk İbadet
Hz Muhammedin Peygamber Oluşu
Hz Muhammedin Kabe’nin Tamirinde Hakemliği
Hz Muhammedin Çocukları
Hz Muhammedin Evlilik Dönemi
Hz Muhammedin Gençlik Dönemi
Hz Muhammedin Çocukluk Dönemi
Popüler İçerik
Hz Muhammedin Vefatı
Hz Muhammedin Vefatı
Peygamber Efendimiz veda haccını yapıp Medine'ye geri döndükten bir süre sonra hastalandı. Görevinin sona erdiğini ve bu dünyadan ahrete göçme zaman...
Hz Muhammedin Veda Hutbesi
Hz Muhammedin Veda Hutbesi
Hz. Muhammed(sav) efendimizin insanlara son mesajıdır. 8 mart 632 senesinde, cuma günü zevalden sonra kasva adlı devesi üzerinde 140.000 müslümana ira...
Mekkenin Fethi
Mekkenin Fethi
Mekkenin fethi, Müslümanların Kureyşlilerin elinde bulunan Mekke'yi 11 Ocak 630 senesinde alması ile gerçekleşmiştir. Mekke şehri Hz Muhammed'in dünya...
Hendek Savaşı
Hendek Savaşı
Hendek savaşı, Müslümanlarla Mekkeli müşriklerin yapmış olduğu son savaştır. Bu savaş hicretin beşinci yılında, 627 senesinde yapılmıştır. Müslümanlar...
Uhud Savaşı
Uhud Savaşı
Uhud savaşı, 625 yılında Uhud dağı eteklerinde yapılmıştır. Savaş Medine'de bulunan Müslümanlarla, Mekke'deki Ebu Süfyan'ın ordusu arasında geçmiştir....
Bedir Savaşı
Bedir Savaşı
Bedir Savaşı, Müslümanlar ve Kureyşli müşrikler arasında 13 Mart 624 tarihinde yapılmış olan ilk savaştır. Bu savaş Müslümanlar ve Kureyşliler arasınd...
Hz Muhammedin Katıldığı Savaşlar
Hz Muhammedin Katıldığı Savaşlar
Hz. Muhammed'in Katıldığı Savaşlar;Bedir Savaşı: Bedir Savaşı hicretin 2. senesinin Ramazan ayında meydana geldi. Daha önceden düşünülüp tertiplenmiş ...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Hz Muhammedin Kabe’nin Tamirinde Hakemliği
Hz Muhammedin Çocukları
Hz Muhammedin Evlilik Dönemi
Hz Muhammedin Gençlik Dönemi
Hz Muhammedin Çocukluk Dönemi
Allah Yolunda
Efendimizin Hayati
Selamın Aleyküm
Hadis
Kabul Etmemek
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Allah Yolunda
Efendimizin Hayati
Selamın Aleyküm
Hadis
Kabul Etmemek
Yardım Sayfaları
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Şubat - 2024