Menü Forumlar Popüler İçerikler Arama
Hendek Savaşı

Hendek Savaşı

Hendek savaşı, Müslümanlarla Mekkeli müşriklerin yapmış olduğu son savaştır. Bu savaş hicretin beşinci yılında, 627 senesinde yapılmıştır. Müslümanların hendek kazarak yaptıkları savaş stratejisi, savaşın bu isimle anılmasına sebep olmuştur. Yahudi ve müşriklerin birleşimiyle kurulan bir orduyla yapılan bu savaşa Anzab Savaşı da denmektedir. Müşriklerin sayıca daha üstün olduğu savaşta, Müslümanlar galip gelmiştir. Müslümanlar için savunma savaşı olarak tarihe geçmiş bir savaştır.

Hendek savaşının nedenleri nelerdir?


Uhud savaşı sonrasında Müslümanların Medine doğusuna ve kuzeyine seferler yapması nedeniyle, Mekke kervanlarının Suriye, Mısır ve Irak yolunu kapatması savaşın başlamasında etken olmuştur. Ticaret yolları tükenen müşrikler, Uhud savaşında yaşadıklarının da etkisiyle, bu savaş için hazırlıklara başladılar. Yahudilerin müşriklerle bir olup, Medine'deki Müslümanları yok etmek istemesi, müşriklerinde Bedir ve Uhud savaşlarından istediklerini alamaması nedeniyle bu savaş kaçınılmaz olmuştur.

Hendek savaşı nasıl yapılmıştır?


Müşrikler Gatafan, Tihame, Kinane, Beni Esd, Ehabiş ve Necd kabilelerinden aldıkları paralı askerleri ve kendi birliklerindeki askerleri bu savaş için hazırlamaya başladılar. Müşriklerin kabilelerle birleşerek hazırladığı orduya, Müslümanların sayıca karşı koyması imkansızdı. Bu sebepten dolayı, Müslümanlarda harekete geçerek, kendilerine faydalı olabilecek savaş stratejilerini belirlediler. Selma-ı Farisi'nin önerisiyle Medine şehrinin önemli yerlerine hendekler kazdılar. Bunun amacı savunmayı kolaylaştırmaktı. Uzun bir çalışmadan sonra hendekler hazırlanmış, içinden çıkan topraklardan siperler yapılmıştır. Hendeklerin derinlikleri, bir insanın buradan çıkamayacağı kadar olacak şekilde ayarlanmıştı. Hendeklerin hazır olması bir aylık bir süreyi bulmuştur. Peygamberimiz bu hazırlıkları orada kurulan çadırdan takip etmiştir. Daha sonra buraya yapılmış olan Zubab Cami, bunun anısına yaptırılmıştır. Kadın ve çocukları korumak için şehirde bulunan kulelere yerleştirdiler. Karargahlarını Sal dağında kuran Müslümanlar, hendekleri korumak için gruplar oluşturdular. Bunun amacı müşriklerin hendekleri aşmamasını sağlamaktı. Karşılıklı olarak yapılan ok atışları sonrasında, kuşatmanın etkisiz olması ve yiyeceklerin tükenmesi ile müşrikler, Beni Kureyze Yahudilerini savaşa girmeye razı ettiler. Yahudilerin amacı Müslümanlara arkadan saldırmaktı. Hz. Muhammed bunu duyunca onların saldırı yapacağı yöne bazı birlikleri yönlendirdi. Beni Kureyzelilerin Hz. Muhammed'e saldırmama sözü bulunması nedeniyle, bu girişim başlamadan sona erdi. Yahudilerin bir kısmı kulelerde bulunan kadın ve çocuklara saldırsa da başarılı olamadılar. Kuşatma bir ay süresince devam etti. Soğuk ve fırtınanın etkili olmasıyla, müşrikler kuşatmayı sona erdirdi. Hendek savaşı onlar için hezimetle sonuçlanmış oldu.

Hendek savaşının sonuçları nelerdir?


Müslümanlar ve müşrikler arasındaki bu savaş sonunda, Müslümanların zaferle ayrılması eşitliği sağlamıştır. Hz. Muhammed (S. A. V.) müşriklerin düşmanlıktan bıkması ve ticaretin engellenmesi sebebiyle 628 yılında Mekkelilerle Müslümanlar için ayrıcalıkların kazanılması olarak görülen Hubeydiye Antlaşmasını yapmıştır.

Kuran'ı Kerim'de Hendek savaşı

Kuran'da bu savaşın önemi ' Hani onlar hem yukarı tarafınızdan hem aşağı tarafınızdan üzerinize geldiler, gözler kaymış, yürekler boğazlara dayanmış ve Allah hakkında türlü şeyler düşünmüştünüz! İşte orada. İnsanlar bir sınavdan geçmiş ve ağır bir sarsıntıyla sarsılmışlardır.' (33/10-11) sözleriyle açıklanmıştır.
Son Güncelleme : 01.11.2023 16:42:33
Hendek Savaşı ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Facebook Twitter Pinterest whatsapp
Hendek Savaşı Yorumları
şifre

98 Yorum Yapılmış "Hendek Savaşı"
Elham dulillahi rabbil elamin errahmenirrahim meliki yavmiddin inye kenebûdu ve inya kenastain ittinas sratel müstagin sratellezine en amte aleyküm veleddalin. (Âmin)
.
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
MoRuQ VaLlA YaRıN sInAv VaR İnŞ İşE YaRaR
.
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Müşrikler Gatafan, Tihame, Kinane, Beni Esd, Ehabiş, ve Necd kabilelerinden aldıkları paralı askerleri ve kendi birliklerindeki askerleri bu savaş için hazırlamaya başladılar. Müşriklerin kabilelerle birleşerek hazırladığı orduya, Müslümanların sayıca karşı koyması imkansızdı. Bu sebepten dolayı, Müslümanlarda harekete geçerek, kendilerine faydalı olabilecek savaş stratejilerini belirlediler. Selma-ı Farisinin önerisiyle Medine şehrinin önemli yerlerine hendekler kazdılar. Bunun amacı savunmayı kolaylaştırmaktı. Uzun bir çalışmadan sonra hendekler hazırlanmış, içinden çıkan topraklardan siperler yapılmıştır. Hendeklerin derinlikleri, bir insanın buradan çıkamayacağı kadar olacak şekilde ayarlanmıştı. Hendeklerin hazır olması bir aylık bir süreyi bulmuştur. Peygamberimiz bu hazırlıkları orada kurulan çadırdan takip etmiştir. Daha sonra buraya yapılmış olan Zubab Cami, bunun anısına yaptırılmıştır. Kadın ve çocukları korumak için şehirde bulunan kulelere yerleştirdiler. Karargahlarını Sal dağında kuran Müslümanlar, hendekleri korumak için gruplar oluşturdular. Bunun amacı müşriklerin hendekleri aşmamasını sağlamaktı. Karşılıklı olarak yapılan ok atışları sonrasında, kuşatmanın etkisiz olması ve yiyeceklerin tükenmesi ile müşrikler, Beni Kureyze Yahudilerini savaşa girmeye razı ettiler. Yahudilerin amacı Müslümanlara arkadan saldırmaktı. Hz. Muhammed bunu duyunca onların saldırı yapacağı yöne bazı birlikleri yönlendirdi. Beni Kureyzelilerin Hz. Muhammede saldırmama sözü bulunması nedeniyle, bu girişim başlamadan sona erdi. Yahudilerin bir kısmı kulelerde bulunan kadın ve çocuklara saldırsa da, başarılı olamadılar. Kuşatma bir ay süresince devam etti. Soğuk ve fırtınanın etkili olmasıyla, müşrikler kuşatmayı sona erdirdi. Hendek savaşı onlar için hezimetle sonuçlanmış oldu.
.
CEVAP YAZ
ALLAH KURBAN OLAK PEYGAMEBERİME KURBAN OLAK BAK SANA YA ADINI DUYMAK KİTAPININ OKUNUŞ SESİ DUYMAK YETER ARKDAŞLAR BAŞ AĞRISA KURAN OKUYANIN YANI OTURUN DINLENECEKSINIZ SİTEYE BAYILDIM COK GÜZEL
.
CEVAP YAZ
ÇOOK AMA ÇOOK TEŞEKKÜR EDERİM SINAVDAN ÖNCE HAZIRLIK YAPMAMI SAĞLADI ÇOK YARARLI BİR SİTE KEŞKE FACEDE FALAN TAKILACAKLARINA BUNUN GİBİ GÜZEL SİTELERE BAKSAK (bütün gençler olarak)
.
CEVAP YAZ
Ben bedirdemi uhuddamı ne peygamber efendimize çok benzeyen biri vardı o hangi savaşta diye arıyorum. Editör Cevabı : Uhud savaşı çok benzeyen ise Mushap Bin Umeyr
.
CEVAP YAZ
Hem güzel değişik olmuş ama bi kusuru var oda çocukların hep oyun oynaması eğer çocuklar böyle imana gelseler ne güzel olur dımı.Bu arada bütün akrabalarıma selamlar.
.
CEVAP YAZ
çok guzel bir site tesekkurler ama özge gürel cim hayranların kim acaba tatlım cevabını verecek misin çok merak ediyorum canım
.
CEVAP YAZ
çok güzel anlatmışsınız. bu siteyi yapana teşekkür ederim.
.
CEVAP YAZ
ödevime yardımcı oldu çok teşekür ederim, peygamberimizin hayatını öğrenmek ne kadar güzel ne kadar iyi ...
.
CEVAP YAZ
Harika olmuş çok teşekkürler.Hepinizin emeğine sağlık istediğim bütün savaşlar burda. :-) &128525;&128221;
.
CEVAP YAZ
teşekkür ederim bu makeleden dolayı ama ölü ve şehit bilgisi de yazılsa bu makale daha iyi olabilir
.
CEVAP YAZ
harika Bir bilgi ödevim vardı burdan araştırdım ve sonuç ALLAH izin verirse iyi olucak. AMİN...
.
CEVAP YAZ
tşk. süper bi site ödevlerde 1numara bence çok güzel özet geçmişsiniz allah razı olsun valla :D
.
CEVAP YAZ
öğretmen en az4 sayfa olsun dedi ama 3 sayfa yaptım bişey olmaz :D TEŞEKKÜRLER HERŞEY İÇİN...
.
CEVAP YAZ
tarıh odevımı yapmaya calısıyorum ve bu bana gercekten yardımcı oldu :D tesekkur ederım :D
.
CEVAP YAZ
ben herkes onu okuyor yarışması için hazırlanıyorum çok yardımı dokundu teşekkür ederim .
.
CEVAP YAZ
Çook teşekkür ederim Bu yazı ödevimi çok yardımcı oldu Ve birçok bilgi öğrendiml
.
CEVAP YAZ
tşkr.bunu bulmak kolay değil ..her şey objektif bir biçimde .Allaha ematnet oln ..
.
CEVAP YAZ
Çook teşekkür ederim Bu yazı ödevimi çok yardımcı oldu Ve birçok bilgi öğrendiml
.
CEVAP YAZ
çok güzel olmuş ama Hudeybiye yanlış yazılmış onun haricinde ellerinize sağlık
.
CEVAP YAZ
gerçekten çok güzel bir site. Yazılar ne çok uzun ne çok kısa. Teşekkürler :)
.
CEVAP YAZ
bu siteyi k beğendim az ve öz konuşan bi site bu çok teşekkür ederim...
.
CEVAP YAZ
Nasil buna gerek ol az ya okulda yaziyonuz diye buna niye gerek olmasin
.
CEVAP YAZ
ödev için çok ideal bir site teşekkürler bizi bilgilendirdiğiniz için
.
CEVAP YAZ
Ödevim için yardım ettiğiniz için teşekkürler Allah Razı Olsun
.
CEVAP YAZ
Ödevim için yardım ettiğiniz için teşekkürler Allah Razı Olsun
.
CEVAP YAZ
o kadar kısaki anlatamam :D yaz yaz bitmiyor ama güzel bir açıklama
.
CEVAP YAZ
oha bunların aynısı sayılır din yazılısında çıktı allah razı olsun
.
CEVAP YAZ
Çok sagolun yarın sınavım vardı,çok yardımcı oldunuz. Teşekkürler
.
CEVAP YAZ
Odevime yardimci oldu gibi biraz ama keşke daha ayrıntılı olsaydı
.
CEVAP YAZ
çok teşekkür ederim.Bu bilgiler sayesinde proje ödevimi yaptım.
.
CEVAP YAZ
hendek savaşını bulmak beni mutlu etti çünkü o benim ödevimdi.
.
CEVAP YAZ
Çok düzenli bi site sırasıyla falan yazmışlar Allah razı olsun
.
CEVAP YAZ
valla heç bişey anlamadım ama güzel yalnız can sıkıcı...
.
CEVAP YAZ
Cook tesekkur ediyorum sizler sayesinde bir cok bilgi ogrendim
.
CEVAP YAZ
çok teşekkürler proje ödevimi yapmama çok yardımcı oldu
.
CEVAP YAZ
Çok yardimci oldunuz teşekür ederim buna cok ihtiyacim vardi
.
CEVAP YAZ
bütün yoruumlar çok güzel belliki çok güzel allah razı olsun
.
CEVAP YAZ
din ödevleri hep böyle kısa olsa çünkü yazıcıdan çıkarıyorum
.
CEVAP YAZ
çok teşekkürler siyer-i nebi dersimde çok yardımcı oldunuz
.
CEVAP YAZ
ON NUMARA 5 YILDIZ ALLAH RAZI OLSUN ELİNİZ DERT GORMESİN .
.
CEVAP YAZ
en uzun savaşta buymuş bunu yazmak için sabırsızlanıyorum
.
CEVAP YAZ
Çok teşekkür ederim. Bu. Savaşı. Yazana Allah razı olsun
.
CEVAP YAZ
Gercekten cok yardimci oldu bunun sayesinde arti aldim
.
CEVAP YAZ
ben peygamberimi severim ama alla-hı daha çok severim
.
CEVAP YAZ
olağın üstü olmuş din kültürü dersime çok yaradı :))))
.
CEVAP YAZ
bunlara gerek yok çünkü bize okulda yazdırdılar
.
CEVAP YAZ
Allah sizden razı olsun ödevime çok uygun teşekkürler
.
CEVAP YAZ
allah sizden rağzı olsun elinize sağlık site çok iyi
.
CEVAP YAZ
Peygamberimizi keşke gorebilseydim çok istiyorum:(((
.
CEVAP YAZ
çok güzel bir site proje ödevimde çok yardımcı oldu.
.
CEVAP YAZ
allah razı olsun teşekkür ederim allaha emanet olun
.
CEVAP YAZ
çokk sağolun sosyalde işime yaradı :) hendek savaşı
.
CEVAP YAZ
çok güzel olmuş manisa demirci güveli köyü selamlar
.
CEVAP YAZ
iyisiniz çok beğendim allah işinizi kolaylaştırsın
.
CEVAP YAZ
uhud savaşından saonra olmus tesekkurler :D ;)))))
.
CEVAP YAZ
çok güzel artik bütün din ödevlerimi burdan yapcam
.
CEVAP YAZ
güzel bir şekilde özetlenmiş ve güzel olmuş
.
CEVAP YAZ
yaz yaz bitmez ama iyi birsey yapıyoruz arkadaşlar
.
CEVAP YAZ
CEVAP İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM BURAK USLU
.
CEVAP YAZ
TEŞEKKÜR EDERİM,ÖDEVİMDE ÇOK YARDIMCI OLDUNUZ...
.
CEVAP YAZ
ödev olarak yazdım hoca beğendi teşekkür ederim
.
CEVAP YAZ
Çok iyi anlatılmış, ödevime çok yardımcı oldu.
.
CEVAP YAZ
Çok teşekkürler ödevime yardımçı oldunuz :D :)
.
CEVAP YAZ
ödevlerime yardımcı olan sitelere bayılıyorumi
.
CEVAP YAZ
çok teşekkür ederim din ödevimde yardımcı oldu
.
CEVAP YAZ
çok güzel. PEYGAMBER EFENDİMİZİ çok seviyorum
.
CEVAP YAZ
saolun çok teşekkür ederiz çok yardımcı oldu
.
CEVAP YAZ
güzell çok hoşuma gitti.herkeze kolay gelsin
.
CEVAP YAZ
ALLAHA HERZAMAN DUA EDİN SAKIN EKSİK ETMEYİN
.
CEVAP YAZ
çok faydalı bilgiler var herkese öneriyorum
.
CEVAP YAZ
cok guzel anlasılır olmuş tesekkurler
.
CEVAP YAZ
bence güzel bi bilgi idi çok teşkkür ederim
.
CEVAP YAZ
cok tesekürler allah razı olsun
.
CEVAP YAZ
cok ii bi site ALLAH razı olsun :) :)
.
CEVAP YAZ
ödevimin 7 sayfa olması lazım uzun yok mu?
.
CEVAP YAZ
Gerçekten nçokn işimeyardı teşşekür edrim
.
CEVAP YAZ
Bin işime çok yaradı hoca da beğendi
.
CEVAP YAZ
çok güzel keşke hep buraya baksaydım süper
.
CEVAP YAZ
Ödevime çok yardımcı oldu teşekkür ederim
.
CEVAP YAZ
Çok Teşekkür Ederim Gayet Güzel Olmuş :)
.
CEVAP YAZ
çok teşekkür ödevim için çok iyi oldu...
.
CEVAP YAZ
Tarih Ödevime Yarada.Allah Razı Olsun..
.
CEVAP YAZ
cok guzel bır sıte ne ararsam buluyorum
.
CEVAP YAZ
yapacağım gazeteye çok yardımcı olacak
.
CEVAP YAZ
çok güzel bir dökuman teşekkür ederim.
.
CEVAP YAZ
ödevime yardımcı oldu teşekkür ederim
.
CEVAP YAZ
ödevime yardımcı oldu çok teşekkürler
.
CEVAP YAZ
çok teşekkür ederim çok yardımcı oldu
.
CEVAP YAZ
Teşekkürler hayranlarıma lazım oldu
.
CEVAP YAZ
allah razı olsun ödev için çok uygun
.
CEVAP YAZ
çok işime yaradı ödev için sağolun
.
CEVAP YAZ
EYW SABAHIN 5İNDEN BERİ YAZDIM :d
.
CEVAP YAZ
çok faydalı bir site. ben beğendim
.
CEVAP YAZ
Çok güzel hcca beğendi
.
CEVAP YAZ
Çok güzel elinize sağlık
.
CEVAP YAZ
peygamberimi seviyorum
.
CEVAP YAZ
Hz Muhammedin Hicreti
Hz Muhammedin Hicreti
Hz Muhammed'in Hicreti; Mekkeli müşrikler Hz. Muhammedi öldürmek için kati kararlar alıyor. Şimdi hicret sırası Hz. Muhammed'e gelmişti. Ellerinin altındayken bir şey yapamadıkları bu insan eğer Medine'ye hicret edecek olursa bu iş iyice çığırından ç...
Habeşistan’a Hicret
Habeşistan’a Hicret
“Zulme uğradıktan sonra, Allah yolunda hicret edenleri, and olsun ki, dünyada güzel bir yerde yerleştiririz. Âhiret ecri ise daha büyüktür.” (En-Nahl Sûresi, 41) a) Habeşistan'a İlk Hicret Edenler (615 M.) Müşriklerin ezâları dayanılmaz bir hal almı...
Mekke Müşriklerinin Müslümanlara Karşı Davranışları
Mekke Müşriklerinin Müslümanlara Karşı Davranışları
İslâm'ın Mekke'de yayılmaya başlaması ile Mekke halkı iki kısma ayrıldı. L) Müslümanlar, 2) Müslümanlığı kabûl etmeyen müşrikler.Müşriklerin, Müslümanlara karşı davranışları, sırasıyla beş safha geçirdi: Alay, hakaret, işkence, ilişkileri kesme (Boyk...
Hz Muhammedin İslama Daveti
Hz Muhammedin İslama Daveti
Peygamber (S. A. S.) Efendimiz ilk üç yıl halkı gizlice İslâm'a dâvet etti. Yalnızca çok güvendiği kimselere İslâm'ı açıkladı. (62) Başta Hz. Ebû Bekir olmak üzere, Hak dini kabul etmiş olanlar da el altından güvendikleri arkadaşlarını teşvik ediyorl...
İlk Müslümanlar
İlk Müslümanlar
İlk Müslümanlar, İslamiyet'i ilk olarak kabul edenlerdir. Hz. Muhammed'e vahiy geldikten sonra etrafında bulunan kişiler, İslam dinini kabul edip, Müslüman olmuştur. İslamiyet'i ilk olarak eşi Hz. Hatice kabul ederek, ilk namazı birlikte kılmıştır. A...
İslamda ilk İbadet
İslamda ilk İbadet
İslâmda Allah'a imândan sonra ilk farz kılınan ibâdet, namazdır. İkinci vahiy ile el-Müddessir Sûresinin ilk âyetlerinin indirilmesinden sonra, Mekke'nin üst yanında bir vâdide, Cibril (A. S.), Rasûlullah (S. A. S.)'e gösterip öğretmek için abdest al...
Hz Muhammedin Peygamber Oluşu
Hz Muhammedin Peygamber Oluşu
Hz Muhammed'in Peygamber oluşu, kırk yaşlarında 610 senesinde Mekke'de gerçekleşmiştir. O dönemlerde Mekke'de bulunan hanif ve kendini dünya işlerinden soyutlayıp ibadete vermek isteyenler, recep ayında Hira dağına çekilerek, inzivaya dalarlardı. Hz....
Hz Muhammedin Kabe’nin Tamirinde Hakemliği
Hz Muhammedin Kabe’nin Tamirinde Hakemliği
Hz. İbrâhim ve Hz. İsmâil tarafından yapılmış olan Kâbe, geçen uzun asırlar içinde yağmur ve sel suları ile harabolmuş, tâmir edilmesi gerekmişti.Kureyşliler, Kâbe binasını yıkarak, yeniden yapmaya karar verdiler. Yardımlar toplandı, gerekli malzeme ...
Hz Muhammedin Çocukları
Hz Muhammedin Çocukları
Hz Muhammed'in çocukları eşi Hz. Hatice'den ve Maruyye'den olmuştur. Hz. Hatice'den olan çocuklarının iki tanesi erkek, dört tanesi kızdır. Maruyye adlı eşinden de bir oğlu olmuştur. Dürüstlüğü ile bilinen Hz. Muhammed'e Mekke'de amcasıyla ticaretle ...
Hz Muhammedin Evlilik Dönemi
Hz Muhammedin Evlilik Dönemi
Bütün Mekke'liler gibi Hz. Muhammed (S. A. V.) de amcasıyla birlikte Ticaret yapıyordu. Gerek çocukluğunda gerekse Ticaret hayatında, dürüstlüğü ile tanınmıştı. Sözünde durmadığı, yalan söylediği, başkalarına zarar verecek bir davranışta bulunduğu, b...
Hz Muhammedin Gençlik Dönemi
Hz Muhammedin Gençlik Dönemi
1- EBÛ TÂLİB'İN HİMÂYESİ Peygamberimizin hayâtının sekiz yaşından yirmibeş yaşına kadar olan dönemine“gençlik devresi” denilir. Bu devrede Rasûlullah (S. A. S.) amcası Ebû Tâlib'in yanında, onun himâyesi altında bulunmuştur.Ebû Tâlib, zeki ve âlicenâ...
Hz Muhammedin Çocukluk Dönemi
Hz Muhammedin Çocukluk Dönemi
Hz. Muhammed (S. A. S.) Milâddan sonra 571 senesi, Fil Yılı'nda, 12 Rebiülevvel (20 Nisan) pazartesi gecesi sabaha karşı, Mekke'nin doğusunda bulunan “Hâşimoğulları Mahallesi”nde, babasından kendisine mirâs kalan evde doğdu. Arapların takvim başı ola...

 

Hz Muhammedin Doğduğu Çevre
Hz. Muhammedin Amcaları
Hz. Muhammed'in Mucizeleri
Hudeybiye Antlaşması
Hz. Muhammedin Mekke Dönemi
Peygamber Nitelikleri
Hz Muhammedin Kısaca Hayatı
Hz Muhammedin Eşleri Ve Çocukları
Hz Muhammedin Hayatı Çizgi Film
Hz Muhammedin Hadisleri
Hz Muhammedin Güzel Ahlakı
Hz Muhammedin Vefatı
Hz Muhammedin Veda Hutbesi
Mekkenin Fethi
Hendek Savaşı
Uhud Savaşı
Bedir Savaşı
Hz Muhammedin Katıldığı Savaşlar
Hz Muhammedin Hicreti
Habeşistan’a Hicret
Mekke Müşriklerinin Müslümanlara Karşı Davranışları
Hz Muhammedin İslama Daveti
İlk Müslümanlar
İslamda ilk İbadet
Hz Muhammedin Peygamber Oluşu
Hz Muhammedin Kabe’nin Tamirinde Hakemliği
Hz Muhammedin Çocukları
Hz Muhammedin Evlilik Dönemi
Hz Muhammedin Gençlik Dönemi
Hz Muhammedin Çocukluk Dönemi
Popüler İçerik
Hz Muhammedin Vefatı
Hz Muhammedin Vefatı
Peygamber Efendimiz veda haccını yapıp Medine'ye geri döndükten bir süre sonra hastalandı. Görevinin sona erdiğini ve bu dünyadan ahrete göçme zaman...
Hz Muhammedin Veda Hutbesi
Hz Muhammedin Veda Hutbesi
Hz. Muhammed(sav) efendimizin insanlara son mesajıdır. 8 mart 632 senesinde, cuma günü zevalden sonra kasva adlı devesi üzerinde 140.000 müslümana ira...
Mekkenin Fethi
Mekkenin Fethi
Mekkenin fethi, Müslümanların Kureyşlilerin elinde bulunan Mekke'yi 11 Ocak 630 senesinde alması ile gerçekleşmiştir. Mekke şehri Hz Muhammed'in dünya...
Uhud Savaşı
Uhud Savaşı
Uhud savaşı, 625 yılında Uhud dağı eteklerinde yapılmıştır. Savaş Medine'de bulunan Müslümanlarla, Mekke'deki Ebu Süfyan'ın ordusu arasında geçmiştir....
Bedir Savaşı
Bedir Savaşı
Bedir Savaşı, Müslümanlar ve Kureyşli müşrikler arasında 13 Mart 624 tarihinde yapılmış olan ilk savaştır. Bu savaş Müslümanlar ve Kureyşliler arasınd...
Hz Muhammedin Katıldığı Savaşlar
Hz Muhammedin Katıldığı Savaşlar
Hz. Muhammed'in Katıldığı Savaşlar;Bedir Savaşı: Bedir Savaşı hicretin 2. senesinin Ramazan ayında meydana geldi. Daha önceden düşünülüp tertiplenmiş ...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Hz Muhammedin Kabe’nin Tamirinde Hakemliği
Hz Muhammedin Çocukları
Hz Muhammedin Evlilik Dönemi
Hz Muhammedin Gençlik Dönemi
Hz Muhammedin Çocukluk Dönemi
Allah Yolunda
Efendimizin Hayati
Selamın Aleyküm
Hadis
Kabul Etmemek
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Allah Yolunda
Efendimizin Hayati
Selamın Aleyküm
Hadis
Kabul Etmemek
Yardım Sayfaları
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Kasım - 2023