Menü Forumlar Popüler İçerikler Arama
Hendek Savaşı

Hendek Savaşı

Hendek savaşı, Müslümanlarla Mekkeli müşriklerin yapmış olduğu son savaştır. Bu savaş hicretin beşinci yılında, 627 senesinde yapılmıştır. Müslümanların hendek kazarak yaptıkları savaş stratejisi, savaşın bu isimle anılmasına sebep olmuştur. Yahudi ve müşriklerin birleşimiyle kurulan bir orduyla yapılan bu savaşa Anzab Savaşı da denmektedir. Müşriklerin sayıca daha üstün olduğu savaşta, Müslümanlar galip gelmiştir. Müslümanlar için savunma savaşı olarak tarihe geçmiş bir savaştır.

Hendek savaşının sebepleri nelerdir?


Uhud savaşı sonrasında Müslümanların Medine doğusuna ve kuzeyine seferler yapması nedeniyle, Mekke kervanlarının Suriye, Mısır ve Irak yolunu kapatması savaşın başlamasında etken olmuştur. Ticaret yolları tükenen müşrikler, Uhud savaşında yaşadıklarının da etkisiyle, bu savaş için hazırlıklara başladılar. Yahudilerin müşriklerle bir olup, Medine'deki Müslümanları yok etmek istemesi, müşriklerinde Bedir ve Uhud savaşlarından istediklerini alamaması nedeniyle bu savaş kaçınılmaz olmuştur.

Hendek savaşı nasıl yapılmıştır?


Müşrikler Gatafan, Tihame, Kinane, Beni Esd, Ehabiş ve Necd kabilelerinden aldıkları paralı askerleri ve kendi birliklerindeki askerleri bu savaş için hazırlamaya başladılar. Müşriklerin kabilelerle birleşerek hazırladığı orduya, Müslümanların sayıca karşı koyması imkânsızdı. Bu sebepten dolayı, Müslümanlarda harekete geçerek, kendilerine faydalı olabilecek savaş stratejilerini belirlediler. Selma-ı Farisi'nin önerisiyle Medine şehrinin önemli yerlerine hendekler kazdılar. Bunun amacı savunmayı kolaylaştırmaktı. Uzun bir çalışmadan sonra hendekler hazırlanmış, içinden çıkan topraklardan siperler yapılmıştır. Hendeklerin derinlikleri, bir insanın buradan çıkamayacağı kadar olacak şekilde ayarlanmıştı. Hendeklerin hazır olması bir aylık bir süreyi bulmuştur. Peygamberimiz bu hazırlıkları orada kurulan çadırdan takip etmiştir. Daha sonra buraya yapılmış olan Zubab Cami, bunun anısına yaptırılmıştır. Kadın ve çocukları korumak için şehirde bulunan kulelere yerleştirdiler. Karargahlarını Sal dağında kuran Müslümanlar, hendekleri korumak için gruplar oluşturdular. Bunun amacı müşriklerin hendekleri aşmamasını sağlamaktı. Karşılıklı olarak yapılan ok atışları sonrasında, kuşatmanın etkisiz olması ve yiyeceklerin tükenmesi ile müşrikler, Beni Kureyze Yahudilerini savaşa girmeye razı ettiler. Yahudilerin amacı Müslümanlara arkadan saldırmaktı. Hz. Muhammed bunu duyunca onların saldırı yapacağı yöne bazı birlikleri yönlendirdi. Beni Kureyzelilerin Hz. Muhammed'e saldırmama sözü bulunması nedeniyle, bu girişim başlamadan sona erdi. Yahudilerin bir kısmı kulelerde bulunan kadın ve çocuklara saldırsa da başarılı olamadılar. Kuşatma bir ay süresince devam etti. Soğuk ve fırtınanın etkili olmasıyla, müşrikler kuşatmayı sona erdirdi. Hendek savaşı onlar için hezimetle sonuçlanmış oldu.

Hendek savaşının sonuçları nelerdir?


Müslümanlar ve müşrikler arasındaki bu savaş sonunda, Müslümanların zaferle ayrılması eşitliği sağlamıştır. Hz. Muhammed (S. A. V.) müşriklerin düşmanlıktan bıkması ve ticaretin engellenmesi sebebiyle 628 yılında Mekkelilerle Müslümanlar için ayrıcalıkların kazanılması olarak görülen Hubeydiye Antlaşmasını yapmıştır.

Kuran'ı Kerim'de Hendek savaşı

Kuran'da bu savaşın önemi ' Hani onlar hem yukarı tarafınızdan hem aşağı tarafınızdan üzerinize geldiler, gözler kaymış, yürekler boğazlara dayanmış ve Allah hakkında türlü şeyler düşünmüştünüz! İşte orada. İnsanlar bir sınavdan geçmiş ve ağır bir sarsıntıyla sarsılmışlardır. ' (33/10-11) sözleriyle açıklanmıştır.
Son Güncelleme : 22.01.2024 01:33:57
Hendek Savaşı ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Facebook Twitter Pinterest whatsapp
Hendek Savaşı Yorumları
şifre

98 Yorum Yapılmış "Hendek Savaşı"
Elham dulillahi rabbil elamin errahmenirrahim meliki yavmiddin inye kenebûdu ve inya kenastain ittinas sratel müstagin sratellezine en amte aleyküm veleddalin. (Âmin)
Fatiha The Elham . 26.03.2018
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
MoRuQ VaLlA YaRıN sInAv VaR İnŞ İşE YaRaR
Baba İsyanda . 08.05.2018
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Müşrikler Gatafan, Tihame, Kinane, Beni Esd, Ehabiş, ve Necd kabilelerinden aldıkları paralı askerleri ve kendi birliklerindeki askerleri bu savaş için hazırlamaya başladılar. Müşriklerin kabilelerle birleşerek hazırladığı orduya, Müslümanların sayıca karşı koyması imkansızdı. Bu sebepten dolayı, Müslümanlarda harekete geçerek, kendilerine faydalı olabilecek savaş stratejilerini belirlediler. Selma-ı Farisinin önerisiyle Medine şehrinin önemli yerlerine hendekler kazdılar. Bunun amacı savunmayı kolaylaştırmaktı. Uzun bir çalışmadan sonra hendekler hazırlanmış, içinden çıkan topraklardan siperler yapılmıştır. Hendeklerin derinlikleri, bir insanın buradan çıkamayacağı kadar olacak şekilde ayarlanmıştı. Hendeklerin hazır olması bir aylık bir süreyi bulmuştur. Peygamberimiz bu hazırlıkları orada kurulan çadırdan takip etmiştir. Daha sonra buraya yapılmış olan Zubab Cami, bunun anısına yaptırılmıştır. Kadın ve çocukları korumak için şehirde bulunan kulelere yerleştirdiler. Karargahlarını Sal dağında kuran Müslümanlar, hendekleri korumak için gruplar oluşturdular. Bunun amacı müşriklerin hendekleri aşmamasını sağlamaktı. Karşılıklı olarak yapılan ok atışları sonrasında, kuşatmanın etkisiz olması ve yiyeceklerin tükenmesi ile müşrikler, Beni Kureyze Yahudilerini savaşa girmeye razı ettiler. Yahudilerin amacı Müslümanlara arkadan saldırmaktı. Hz. Muhammed bunu duyunca onların saldırı yapacağı yöne bazı birlikleri yönlendirdi. Beni Kureyzelilerin Hz. Muhammede saldırmama sözü bulunması nedeniyle, bu girişim başlamadan sona erdi. Yahudilerin bir kısmı kulelerde bulunan kadın ve çocuklara saldırsa da, başarılı olamadılar. Kuşatma bir ay süresince devam etti. Soğuk ve fırtınanın etkili olmasıyla, müşrikler kuşatmayı sona erdirdi. Hendek savaşı onlar için hezimetle sonuçlanmış oldu.
İsmail . 04.11.2014
CEVAP YAZ
ALLAH KURBAN OLAK PEYGAMEBERİME KURBAN OLAK BAK SANA YA ADINI DUYMAK KİTAPININ OKUNUŞ SESİ DUYMAK YETER ARKDAŞLAR BAŞ AĞRISA KURAN OKUYANIN YANI OTURUN DINLENECEKSINIZ SİTEYE BAYILDIM COK GÜZEL
İsimsizsanatcı . 27.03.2017
CEVAP YAZ
ÇOOK AMA ÇOOK TEŞEKKÜR EDERİM SINAVDAN ÖNCE HAZIRLIK YAPMAMI SAĞLADI ÇOK YARARLI BİR SİTE KEŞKE FACEDE FALAN TAKILACAKLARINA BUNUN GİBİ GÜZEL SİTELERE BAKSAK (bütün gençler olarak)
Mina . 12.04.2016
CEVAP YAZ
Ben bedirdemi uhuddamı ne peygamber efendimize çok benzeyen biri vardı o hangi savaşta diye arıyorum. Editör Cevabı : Uhud savaşı çok benzeyen ise Mushap Bin Umeyr
Beyzanur . 26.03.2019 20:43:00
CEVAP YAZ
Hem güzel değişik olmuş ama bi kusuru var oda çocukların hep oyun oynaması eğer çocuklar böyle imana gelseler ne güzel olur dımı.Bu arada bütün akrabalarıma selamlar.
Yaren Gök Bulak . 01.03.2016
CEVAP YAZ
çok guzel bir site tesekkurler ama özge gürel cim hayranların kim acaba tatlım cevabını verecek misin çok merak ediyorum canım
Asude . 15.11.2015
CEVAP YAZ
çok güzel anlatmışsınız. bu siteyi yapana teşekkür ederim.
Enes . 23.03.2015
CEVAP YAZ
ödevime yardımcı oldu çok teşekür ederim, peygamberimizin hayatını öğrenmek ne kadar güzel ne kadar iyi ...
Fidan . 19.02.2014
CEVAP YAZ
Harika olmuş çok teşekkürler.Hepinizin emeğine sağlık istediğim bütün savaşlar burda. :-) &128525;&128221;
Reis . 18.02.2016
CEVAP YAZ
teşekkür ederim bu makeleden dolayı ama ölü ve şehit bilgisi de yazılsa bu makale daha iyi olabilir
İsminiz... . 27.10.2019 11:14:43
CEVAP YAZ
harika Bir bilgi ödevim vardı burdan araştırdım ve sonuç ALLAH izin verirse iyi olucak. AMİN...
Selin . 16.04.2018
CEVAP YAZ
tşk. süper bi site ödevlerde 1numara bence çok güzel özet geçmişsiniz allah razı olsun valla :D
Damla . 30.10.2014
CEVAP YAZ
öğretmen en az4 sayfa olsun dedi ama 3 sayfa yaptım bişey olmaz :D TEŞEKKÜRLER HERŞEY İÇİN...
Gökçe . 21.03.2015
CEVAP YAZ
tarıh odevımı yapmaya calısıyorum ve bu bana gercekten yardımcı oldu :D tesekkur ederım :D
Leyla . 21.03.2014
CEVAP YAZ
ben herkes onu okuyor yarışması için hazırlanıyorum çok yardımı dokundu teşekkür ederim .
Melisa . 01.03.2014
CEVAP YAZ
Çook teşekkür ederim Bu yazı ödevimi çok yardımcı oldu Ve birçok bilgi öğrendiml
Merve . 19.02.2018
CEVAP YAZ
tşkr.bunu bulmak kolay değil ..her şey objektif bir biçimde .Allaha ematnet oln ..
Diyarmed . 03.11.2014
CEVAP YAZ
Çook teşekkür ederim Bu yazı ödevimi çok yardımcı oldu Ve birçok bilgi öğrendiml
Berrin . 18.02.2018
CEVAP YAZ
çok güzel olmuş ama Hudeybiye yanlış yazılmış onun haricinde ellerinize sağlık
Ece . 28.02.2016
CEVAP YAZ
gerçekten çok güzel bir site. Yazılar ne çok uzun ne çok kısa. Teşekkürler :)
Yağmur . 04.03.2016
CEVAP YAZ
bu siteyi k beğendim az ve öz konuşan bi site bu çok teşekkür ederim...
Hamza . 18.01.2016
CEVAP YAZ
Nasil buna gerek ol az ya okulda yaziyonuz diye buna niye gerek olmasin
Ahmet . 14.03.2015
CEVAP YAZ
ödev için çok ideal bir site teşekkürler bizi bilgilendirdiğiniz için
Atakan Polat . 05.05.2014
CEVAP YAZ
Ödevim için yardım ettiğiniz için teşekkürler Allah Razı Olsun
Aysenur . 15.02.2014
CEVAP YAZ
Ödevim için yardım ettiğiniz için teşekkürler Allah Razı Olsun
Umut Can . 12.02.2014
CEVAP YAZ
o kadar kısaki anlatamam :D yaz yaz bitmiyor ama güzel bir açıklama
Nesli . 13.12.2013
CEVAP YAZ
oha bunların aynısı sayılır din yazılısında çıktı allah razı olsun
Gamze . 29.12.2017
CEVAP YAZ
Çok sagolun yarın sınavım vardı,çok yardımcı oldunuz. Teşekkürler
General1907 . 20.03.2017
CEVAP YAZ
Odevime yardimci oldu gibi biraz ama keşke daha ayrıntılı olsaydı
Sıradan Biri . 10.04.2018
CEVAP YAZ
çok teşekkür ederim.Bu bilgiler sayesinde proje ödevimi yaptım.
Beril . 23.04.2018
CEVAP YAZ
hendek savaşını bulmak beni mutlu etti çünkü o benim ödevimdi.
Ali . 15.01.2014
CEVAP YAZ
Çok düzenli bi site sırasıyla falan yazmışlar Allah razı olsun
Mert . 01.12.2014
CEVAP YAZ
valla heç bişey anlamadım ama güzel yalnız can sıkıcı...
Nazlı . 25.04.2018
CEVAP YAZ
Cook tesekkur ediyorum sizler sayesinde bir cok bilgi ogrendim
Tamer . 05.02.2018
CEVAP YAZ
çok teşekkürler proje ödevimi yapmama çok yardımcı oldu
Neslihan . 30.04.2014
CEVAP YAZ
Çok yardimci oldunuz teşekür ederim buna cok ihtiyacim vardi
Busra . 01.02.2015
CEVAP YAZ
bütün yoruumlar çok güzel belliki çok güzel allah razı olsun
Ömer78 . 30.11.2014
CEVAP YAZ
din ödevleri hep böyle kısa olsa çünkü yazıcıdan çıkarıyorum
Sümeyye . 12.02.2014
CEVAP YAZ
çok teşekkürler siyer-i nebi dersimde çok yardımcı oldunuz
Rabia . 08.03.2014
CEVAP YAZ
ON NUMARA 5 YILDIZ ALLAH RAZI OLSUN ELİNİZ DERT GORMESİN .
Mustafa . 29.11.2014
CEVAP YAZ
en uzun savaşta buymuş bunu yazmak için sabırsızlanıyorum
Ali . 11.12.2013
CEVAP YAZ
Çok teşekkür ederim. Bu. Savaşı. Yazana Allah razı olsun
Ece . 02.01.2018
CEVAP YAZ
Gercekten cok yardimci oldu bunun sayesinde arti aldim
Yorgun . 03.03.2018
CEVAP YAZ
ben peygamberimi severim ama alla-hı daha çok severim
Sultan . 12.02.2014
CEVAP YAZ
olağın üstü olmuş din kültürü dersime çok yaradı :))))
Eda . 19.03.2014
CEVAP YAZ
bunlara gerek yok çünkü bize okulda yazdırdılar
Bulut . 17.02.2015
CEVAP YAZ
Allah sizden razı olsun ödevime çok uygun teşekkürler
Ömer Faruk . 18.12.2014
CEVAP YAZ
allah sizden rağzı olsun elinize sağlık site çok iyi
Hüseyin Özmen . 30.12.2014
CEVAP YAZ
Peygamberimizi keşke gorebilseydim çok istiyorum:(((
Sema . 10.03.2014
CEVAP YAZ
çok güzel bir site proje ödevimde çok yardımcı oldu.
Büşra . 06.03.2014
CEVAP YAZ
allah razı olsun teşekkür ederim allaha emanet olun
Hilal . 27.10.2014
CEVAP YAZ
çokk sağolun sosyalde işime yaradı :) hendek savaşı
Selin . 05.02.2015
CEVAP YAZ
çok güzel olmuş manisa demirci güveli köyü selamlar
Serkan . 30.11.2017
CEVAP YAZ
iyisiniz çok beğendim allah işinizi kolaylaştırsın
Erenyavuz . 25.03.2017
CEVAP YAZ
uhud savaşından saonra olmus tesekkurler :D ;)))))
İnci . 27.04.2015
CEVAP YAZ
çok güzel artik bütün din ödevlerimi burdan yapcam
Emsar . 05.11.2015
CEVAP YAZ
güzel bir şekilde özetlenmiş ve güzel olmuş
Gülperi Kaya . 10.03.2014
CEVAP YAZ
yaz yaz bitmez ama iyi birsey yapıyoruz arkadaşlar
Esnan . 05.02.2014
CEVAP YAZ
CEVAP İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM BURAK USLU
Mehmetcan . 29.10.2014
CEVAP YAZ
TEŞEKKÜR EDERİM,ÖDEVİMDE ÇOK YARDIMCI OLDUNUZ...
Muhammed Ali Ballı . 10.12.2014
CEVAP YAZ
ödev olarak yazdım hoca beğendi teşekkür ederim
Uçan Mario . 10.04.2017
CEVAP YAZ
Çok iyi anlatılmış, ödevime çok yardımcı oldu.
Aslınur . 05.03.2018
CEVAP YAZ
Çok teşekkürler ödevime yardımçı oldunuz :D :)
Serkan Eroğlu . 26.02.2015
CEVAP YAZ
ödevlerime yardımcı olan sitelere bayılıyorumi
Kadir Kanca . 29.03.2014
CEVAP YAZ
çok teşekkür ederim din ödevimde yardımcı oldu
Elif . 20.02.2014
CEVAP YAZ
çok güzel. PEYGAMBER EFENDİMİZİ çok seviyorum
Alp Kırşan . 24.12.2013
CEVAP YAZ
saolun çok teşekkür ederiz çok yardımcı oldu
Betül . 21.10.2014
CEVAP YAZ
güzell çok hoşuma gitti.herkeze kolay gelsin
Güzelll . 26.11.2014
CEVAP YAZ
ALLAHA HERZAMAN DUA EDİN SAKIN EKSİK ETMEYİN
Ayşenur . 14.04.2016
CEVAP YAZ
çok faydalı bilgiler var herkese öneriyorum
Fatih . 19.03.2017
CEVAP YAZ
cok guzel anlasılır olmuş tesekkurler
Ömer . 08.02.2016
CEVAP YAZ
bence güzel bi bilgi idi çok teşkkür ederim
Medine . 16.03.2016
CEVAP YAZ
cok tesekürler allah razı olsun
Esma . 30.03.2016
CEVAP YAZ
cok ii bi site ALLAH razı olsun :) :)
Nurhayat . 11.02.2014
CEVAP YAZ
ödevimin 7 sayfa olması lazım uzun yok mu?
Selim . 08.03.2014
CEVAP YAZ
Gerçekten nçokn işimeyardı teşşekür edrim
12398gamzecik . 17.03.2015
CEVAP YAZ
Bin işime çok yaradı hoca da beğendi
Şule . 02.11.2017
CEVAP YAZ
çok güzel keşke hep buraya baksaydım süper
Efe . 15.03.2017
CEVAP YAZ
Ödevime çok yardımcı oldu teşekkür ederim
Sudenaz . 14.11.2017
CEVAP YAZ
Çok Teşekkür Ederim Gayet Güzel Olmuş :)
Umut . 19.12.2017
CEVAP YAZ
çok teşekkür ödevim için çok iyi oldu...
Berrak Su . 15.01.2014
CEVAP YAZ
Tarih Ödevime Yarada.Allah Razı Olsun..
Eyüp . 09.03.2014
CEVAP YAZ
cok guzel bır sıte ne ararsam buluyorum
Asdf . 09.12.2014
CEVAP YAZ
yapacağım gazeteye çok yardımcı olacak
Şeymanur . 18.01.2014
CEVAP YAZ
çok güzel bir dökuman teşekkür ederim.
Mustafa . 05.12.2017
CEVAP YAZ
ödevime yardımcı oldu teşekkür ederim
Nurcan Akaç . 17.02.2014
CEVAP YAZ
ödevime yardımcı oldu çok teşekkürler
Abdurrahman . 04.03.2014
CEVAP YAZ
çok teşekkür ederim çok yardımcı oldu
Aybüke . 03.01.2016
CEVAP YAZ
Teşekkürler hayranlarıma lazım oldu
Özge Gürel . 31.03.2015
CEVAP YAZ
allah razı olsun ödev için çok uygun
Dikmen San . 17.12.2014
CEVAP YAZ
çok işime yaradı ödev için sağolun
Berke Tümbal . 26.02.2014
CEVAP YAZ
EYW SABAHIN 5İNDEN BERİ YAZDIM :d
Onur . 20.01.2014
CEVAP YAZ
çok faydalı bir site. ben beğendim
Erdoğan . 02.01.2014
CEVAP YAZ
Çok güzel hcca beğendi
Şule Akar . 02.11.2017
CEVAP YAZ
Çok güzel elinize sağlık
Jrmehmet . 27.10.2017
CEVAP YAZ
peygamberimi seviyorum
Halil . 20.10.2013
CEVAP YAZ
Hz Muhammedin Hicreti
Hz Muhammedin Hicreti
Hz Muhammed'in Hicreti; Mekkeli müşrikler Hz. Muhammed'i öldürmek için kati kararlar alıyor. Şimdi hicret sırası Hz. Muhammed'e gelmişti. Ellerinin altındayken bir şey yapamadıkları bu insan eğer Medine'ye hicret edecek olursa bu iş iyice çığırından ...
Habeşistan’a Hicret
Habeşistan’a Hicret
“Zulme uğradıktan sonra, Allah yolunda hicret edenleri, and olsun ki, dünyada güzel bir yerde yerleştiririz. Ahiret ecri ise daha büyüktür. ” (En-Nahl Suresi, 41)A) Habeşistan'a İlk Hicret Edenler (615 M.)Müşriklerin ezaları dayanılmaz bir hal almışt...
Mekke Müşriklerinin Müslümanlara Karşı Davranışları
Mekke Müşriklerinin Müslümanlara Karşı Davranışları
İslâm'ın Mekke'de yayılmaya başlaması ile Mekke halkı iki kısma ayrıldı. L) Müslümanlar, 2) Müslümanlığı kabûl etmeyen müşrikler.Müşriklerin, Müslümanlara karşı davranışları, sırasıyla beş safha geçirdi: Alay, hakaret, işkence, ilişkileri kesme (Boyk...
Hz Muhammedin İslama Daveti
Hz Muhammedin İslama Daveti
Peygamber (S. A. S.) Efendimiz ilk üç yıl halkı gizlice İslâm'a dâvet etti. Yalnızca çok güvendiği kimselere İslâm'ı açıkladı. (62) Başta Hz. Ebû Bekir olmak üzere, Hak dini kabul etmiş olanlar da el altından güvendikleri arkadaşlarını teşvik ediyorl...
İlk Müslümanlar
İlk Müslümanlar
İlk Müslümanlar, İslamiyet'i ilk olarak kabul edenlerdir. Hz. Muhammed'e vahiy geldikten sonra etrafında bulunan kişiler, İslam dinini kabul edip, Müslüman olmuştur. İslamiyet'i ilk olarak eşi Hz. Hatice kabul ederek, ilk namazı birlikte kılmıştır. A...
İslamda ilk İbadet
İslamda ilk İbadet
İslâmda Allah'a imândan sonra ilk farz kılınan ibâdet, namazdır. İkinci vahiy ile el-Müddessir Sûresinin ilk âyetlerinin indirilmesinden sonra, Mekke'nin üst yanında bir vâdide, Cibril (A. S.), Resulullah (S. A. S.)'e gösterip öğretmek için abdest al...
Hz Muhammedin Peygamber Oluşu
Hz Muhammedin Peygamber Oluşu
Hz Muhammed'in Peygamber oluşu, kırk yaşlarında 610 senesinde Mekke'de gerçekleşmiştir. O dönemlerde Mekke'de bulunan hanif ve kendini dünya işlerinden soyutlayıp ibadete vermek isteyenler, recep ayında Hira dağına çekilerek, inzivaya dalarlardı. Hz....
Hz Muhammedin Kabe’nin Tamirinde Hakemliği
Hz Muhammedin Kabe’nin Tamirinde Hakemliği
Hz. İbrâhim ve Hz. İsmâil tarafından yapılmış olan Kâbe, geçen uzun asırlar içinde yağmur ve sel suları ile harabolmuş, tâmir edilmesi gerekmişti.Kureyşliler, Kâbe binasını yıkarak, yeniden yapmaya karar verdiler. Yardımlar toplandı, gerekli malzeme ...
Hz Muhammedin Çocukları
Hz Muhammedin Çocukları
Hz Muhammed'in çocukları eşi Hz. Hatice'den ve Maruyye'den olmuştur. Hz. Hatice'den olan çocuklarının iki tanesi erkek, dört tanesi kızdır. Maruyye adlı eşinden de bir oğlu olmuştur. Dürüstlüğü ile bilinen Hz. Muhammed'e Mekke'de amcasıyla ticaretle ...
Hz Muhammedin Evlilik Dönemi
Hz Muhammedin Evlilik Dönemi
Bütün Mekke'liler gibi Hz. Muhammed (S. A. V.) de amcasıyla birlikte Ticaret yapıyordu. Gerek çocukluğunda gerekse Ticaret hayatında, dürüstlüğü ile tanınmıştı. Sözünde durmadığı, yalan söylediği, başkalarına zarar verecek bir davranışta bulunduğu, b...
Hz Muhammedin Gençlik Dönemi
Hz Muhammedin Gençlik Dönemi
1- EBÛ T LİB'İN HİM YESİPeygamberimizin hayâtının sekiz yaşından yirmibeş yaşına kadar olan dönemine“gençlik devresi” denilir. Bu devrede Resulullah (S. A. S.) amcası Ebû Tâlib'in yanında, onun himâyesi altında bulunmuştur.Ebû Tâlib, zeki ve âlicenâb...
Hz Muhammedin Çocukluk Dönemi
Hz Muhammedin Çocukluk Dönemi
Hz. Muhammed (S. A. S.) Milâddan sonra 571 senesi, Fil Yılı'nda, 12 Rebiülevvel (20 Nisan) pazartesi gecesi sabaha karşı, Mekke'nin doğusunda bulunan “Hâşimoğulları Mahallesi”nde, babasından kendisine mirâs kalan evde doğdu. Arapların takvim başı ola...

 

Hz Muhammedin Doğduğu Çevre
Hz. Muhammedin Amcaları
Hz. Muhammed'in Mucizeleri
Hudeybiye Antlaşması
Hz. Muhammedin Mekke Dönemi
Peygamber Nitelikleri
Hz Muhammedin Kısaca Hayatı
Hz Muhammedin Eşleri ve Çocukları
Hz Muhammedin Hayatı Çizgi Film
Hz Muhammedin Hadisleri
Hz Muhammedin Güzel Ahlakı
Hz Muhammedin Vefatı
Hz Muhammedin Veda Hutbesi
Mekkenin Fethi
Hendek Savaşı
Uhud Savaşı
Bedir Savaşı
Hz Muhammedin Katıldığı Savaşlar
Hz Muhammedin Hicreti
Habeşistan’a Hicret
Mekke Müşriklerinin Müslümanlara Karşı Davranışları
Hz Muhammedin İslama Daveti
İlk Müslümanlar
İslamda ilk İbadet
Hz Muhammedin Peygamber Oluşu
Hz Muhammedin Kabe’nin Tamirinde Hakemliği
Hz Muhammedin Çocukları
Hz Muhammedin Evlilik Dönemi
Hz Muhammedin Gençlik Dönemi
Hz Muhammedin Çocukluk Dönemi
Popüler İçerik
Hz Muhammedin Vefatı
Hz Muhammedin Vefatı
Peygamber Efendimiz veda haccını yapıp Medine'ye geri döndükten bir süre sonra hastalandı. Görevinin sona erdiğini ve bu dünyadan ahrete göçme zaman...
Hz Muhammedin Veda Hutbesi
Hz Muhammedin Veda Hutbesi
Hz. Muhammed(sav) efendimizin insanlara son mesajıdır. 8 mart 632 senesinde, cuma günü zevalden sonra kasva adlı devesi üzerinde 140.000 müslümana ira...
Mekkenin Fethi
Mekkenin Fethi
Mekkenin fethi, Müslümanların Kureyşlilerin elinde bulunan Mekke'yi 11 Ocak 630 senesinde alması ile gerçekleşmiştir. Mekke şehri Hz Muhammed'in dünya...
Uhud Savaşı
Uhud Savaşı
Uhud savaşı, 625 yılında Uhud dağı eteklerinde yapılmıştır. Savaş Medine'de bulunan Müslümanlarla, Mekke'deki Ebu Süfyan'ın ordusu arasında geçmiştir....
Bedir Savaşı
Bedir Savaşı
Bedir Savaşı, Müslümanlar ve Kureyşli müşrikler arasında 13 Mart 624 tarihinde yapılmış olan ilk savaştır. Bu savaş Müslümanlar ve Kureyşliler arasınd...
Hz Muhammedin Katıldığı Savaşlar
Hz Muhammedin Katıldığı Savaşlar
Hz. Muhammed'in Katıldığı Savaşlar;Bedir Savaşı: Bedir Savaşı hicretin 2. senesinin Ramazan ayında meydana geldi. Daha önceden düşünülüp tertiplenmiş ...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Hz Muhammedin Kabe’nin Tamirinde Hakemliği
Hz Muhammedin Çocukları
Hz Muhammedin Evlilik Dönemi
Hz Muhammedin Gençlik Dönemi
Hz Muhammedin Çocukluk Dönemi
Allah Yolunda
Efendimizin Hayati
Selamın Aleyküm
Hadis
Kabul Etmemek
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Allah Yolunda
Efendimizin Hayati
Selamın Aleyküm
Hadis
Kabul Etmemek
Yardım Sayfaları
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Şubat - 2024