Hz Muhammedin Eşleri ve Çocukları
10 Temmuz 2024

Hz Muhammedin Eşleri ve Çocukları

Hz. Muhammed'in Eşleri ve Çocukları

Hz. Muhammed'in çevresindeki diğer gençler gibi eğlencede, içkide, kumarda gözü yoktu. Bütün kötülüklerden uzak duruyor, vaktini çalışarak geçiriyordu. Tam da o günlerde Suriye'ye bir kervan yola çıkacaktı. Kervanın sahibi Hatice güvenilir birini arıyordu. Hatice, Mekke'de saygı duyulan, güvenilir, asil ve zengin bir dul kadındı. Meysere onun sırdaşı, en güvendiği yardımcısıydı. Meysere, kervanın başına geçecek birini aramaya başladı ve araştırmaları sonucunda bu işe en uygun kişinin Hz. Muhammed olduğunu düşündü. Hatice de hemen onu davet ederek kervanını yönetmesi için teklifte bulundu. Hatice ve Peygamber Efendimiz anlaşmışlardı; Meysere de bu yolculukta Peygamberimize eşlik edecekti. Kervan Suriye'ye doğru yola çıktı. Meysere ise yol arkadaşının hareketlerini izliyordu. Gördüklerine göre Hz. Muhammed anlatılanlardan da iyi biriydi. Dürüsttü, fedakârdı, yardımseverdi. Adaletli ve doğru kararlar veriyordu. Her davranışıyla insanların saygısını kazanıyordu. Yolculuk sona ermiş, kervan Mekke'ye dönmüştü. Peygamberimiz, Hatice'nin bütün mallarını satmış ve istediklerini de almıştı. Bu yolculuk çok kazançlı geçmişti.

Meysere, Hatice'ye yolculukta olanları tek tek anlattı. Meysere'nin anlattığı her şey sevgili Peygamberimizin güzel ahlakına birer örnekti. O, diğer insanlardan çok farklı birisiydi. Duyduklarından etkilenen Hatice, bir süre sonra Hz. Muhammed'e evlilik teklif etti. Sevgili Peygamberimiz 25 yaşındaydı, Hatice ise ondan büyüktü. İki tarafın da rızası ile düğün yapıldı. Hz. Muhammed, amcasının evinden ayrılarak Hz. Hatice'nin evine yerleşti.

Ebu Talib'in bu sıralar işleri kötüleşmişti. Peygamberimiz, amcasına çocuklarından birini yanına almayı teklif etti. Amcası da kabul edince kuzeni Ali bu yeni aileye katıldı. Hz. Hatice'nin Mekke'ye getirilen esirler arasından aldığı Zeyd de bu ailedeydi. Zeyd, annesi ile çıktığı bir yolculukta kaçırılmış ve esir edilmişti. Hz. Muhammed, eşi Hatice tarafından kendisine hediye edilen Zeyd'e bir baba gibi davranarak ona ailesinin yokluğunu hissettirmedi. Bu sırada Peygamberimizin annesinin emaneti olan Ümmü Eymen de onlarla birlikte kalıyordu.

Hz. Muhammed'in ve Hz. Hatice'nin ikisi erkek, dördü kız altı çocukları oldu. Kasım ilk çocuklarıydı. Ancak çok küçük yaşta öldü. Kızları Zeynep, Rukiye, Ümmü Gülsüm ve Fatma idi. Fatma dışında kalan kızlarının hepsi Peygamberimizden önce öldüler. Peygamberimiz ve Hz. Hatice'nin son çocukları ise Abdullah'tı. O da bir yaşına gelmeden vefat etti.

Hz. Muhammed'in Diğer Eşleri

Hz. Aişe

Hz. Aişe, Hz. Ebu Bekir'in kızıdır. Hicretin henüz 1. yılında Peygamber Efendimiz Hz. Aişe ile evlenmişti. Hz. Aişe, Peygamber Efendimizin ilk eşidir. Hz. Muhammed, Hz. Aişe'ye ayrı bir sevgi duyardı. Hz. Aişe'ye atılan iftiranın asılsızlığı bir vahiy ile ispatlanmıştır.

Hz. Hafsa

Hz. Hafsa, Ömer b. Hattab'ın kızıdır. Peygamber Efendimiz kendisini boşamış ancak sonra tekrar dönmüştür.

Hz. Zeyneb

Hz. Zeyneb, Hz. Muhammed ile evlendikten birkaç ay sonra vefat etmiştir.

Hz. Ümmü Selema Hind

Ümmü Selema Hind, Peygamber Efendimizin en son vefat eden eşidir.

Hz. Zeyneb bt Cahş

Hz. Zeyneb bt Cahş, Peygamber Efendimizin halasının kızıdır. Peygamber Efendimiz, Yüce Allah tarafından gelen bir ayet ile Hz. Zeyneb ile evlenmiştir. Bu ayette, "Zeyd o kadınla beraberliğini sona erdirdiğinde onu seninle evlendirdik" deniyordu. Hz. Zeyneb, Hz. Ömer'in ilk halife olduğu yıllarda vefat etmiştir.

Hz. Cüveyriye

Hz. Muhammed, Hz. Cüveyriye'yi kölelikten kurtararak onunla evlenmiştir.

Hz. Ümmü Habibe

Hicretin 7. yılında Peygamber Efendimiz Hz. Ümmü Habibe ile nikahlanmıştır.

Hz. Safiyye

Hz. Safiyye, Peygamber Efendimize Hayber'den cariye olarak gelmiş ve Peygamber Efendimiz onu serbest bırakmıştır.

Hz. Meymune

Hz. Meymune, Peygamber Efendimiz ile umre dönüşü ihramdan çıktıktan sonra nikahlanmıştır.

Peygamber Efendimizin bir de Mısırlı eşi Mariye vardı ve Mariye'den İbrahim isminde bir oğlu olmuştur. Fakat İbrahim henüz küçük yaşta ölmüştür.

Ek Bilgiler

Hz. Muhammed'in evlilikleri, dönemin sosyal ve siyasi bağlarının güçlendirilmesi açısından önemli rol oynamıştır. Eşlerinin her biri, İslam toplumunun farklı kesimlerinden gelmekteydi ve bu evlilikler sayesinde Peygamber Efendimiz, İslam'ın yayılmasında ve toplumun bir araya gelmesinde büyük katkı sağlamıştır. Hz. Muhammed'in eşleri, İslam'ın ilk dönemlerinde kadınların rolü ve hakları konusunda da önemli örnekler teşkil etmişlerdir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

esat

12 Mayıs 2024 Pazar

allah daima bizileri hz peygambere layık bir ümmet eylesin çok teşekürler bu siteyi hazırlayı sunanın elleri dert görmesin

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Esat bey, bu güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Sizin gibi değerli ziyaretçilerin duaları ve güzel sözleri, bize daha iyi hizmet sunma konusunda büyük bir motivasyon kaynağı oluyor. Allah sizden de razı olsun.

2. Cevap
cevap

Alpaslan

Merhaba , esat bey ne kadar güzel bir duadır söylediğiniz umut dolu , kalbe iman dolu inşallah peygamber efendimizin yolundan gittiği ümmetlerden eylesin , dilerim hepimiz onun sancağı altında toplanırız . Böyle güzel bir peygamberin ümmeti olduğumuz için binlerce kez şükürler olsun . Hayırlı geceler .

soru

Merve

01 Mayıs 2024 Çarşamba

Çok güzel olmuş.Peygamberimiz hakkında böyle olmusuz yorumlar yapanı Allaha teslim ediyorum.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merve Hanım, yorumunuz için teşekkür ederim. Duygularınızı anlıyorum ve saygı duyuyorum. Peygamberimiz hakkında doğru ve güzel bilgiler paylaşmaya devam edeceğim. Destekleriniz için tekrar teşekkürler.

2. Cevap
cevap

Sâyezâr

Merhaba, merve hanım peygamber efendimizi yaşadığı dönemdeki müşriklerde kötülemişlerdir, ama müslamınlığıyla yaşadığı güzel ahlaklarıya peygamberlik verildi. Böyle kötü yorumlar yapan kişilerde bir gün anlayacaklar ama iş işten geçmiş olacak rabbim doğru düşüncelerden ayırmasın bizleri, amin hayırlı günler.

soru

samet

10 Nisan 2024 Çarşamba

keşke efendimizi görmek nasip olsaydı

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sevgili Samet,
Gerçekten de Efendimiz'i görmek, onunla aynı dönemde yaşamak büyük bir nimet olurdu. Ancak bizler de onun sünnetini yaşatarak ve öğretilerine uygun bir hayat sürerek ona olan sevgimizi ve bağlılığımızı gösterebiliriz. Allah dualarını kabul etsin.

2. Cevap
cevap

Şevkiye

Merhaba, samet bey keşke görebilsek keşke onu hakedebilsek vede rüyamıza gelse rabbim onun yolundan yürüyen onun sünnetlerini hayatına işleyen kullarından eylesin.

soru

beyzanur

07 Nisan 2024 Pazar

en küçüğü hz ayşe dir. hz. zeynep binti caşh eşler arasında en çok sadaka verendi ondan ona efendimiz eli en uzun olan hanımım derdi .

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Beyzanur Hanım,

Verdiğiniz bilgiler oldukça değerli ve kıymetli. Hz. Ayşe'nin yaşının küçük olduğu ve Hz. Zeynep'in cömertliği konusundaki bilgiler, İslam tarihindeki önemli noktalardandır. Bu tür detaylar, İslam Peygamberi'nin eşleri arasındaki farklılıkları ve güzellikleri anlamamıza yardımcı oluyor. Teşekkür ederim, paylaştığınız bu bilgilerle ufkumuzu genişlettiniz.

Saygılarımla,

2. Cevap
cevap

Gazzali

Hz.muhammed (s.l.v.)in eşlerinin hepside çok iyi kalpli ve güzel insanlardı.HZ.Hatice den HZ.Ayşeye kadar hepsi yüce gönüllü ve iyiydiler.Allah butün hanımları peygamber efendimizin eşlerinin ahlakına nasip etsin.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hz Muhammedin Çocukları

Hz Muhammedin Çocukları

Hz. Muhammedin Mekke Dönemi

Hz. Muhammedin Mekke Dönemi

Hz Muhammedin Kısaca Hayatı

Hz Muhammedin Kısaca Hayatı

Hz Muhammedin Peygamber Oluşu

Hz Muhammedin Peygamber Oluşu

Popüler İçerikler

Uhud Savaşı Sonuçları

Uhud Savaşı Sonuçları

Editörün Seçtiği

Hz. Muhammedin Doğumu

Hz. Muhammedin Doğumu

40 Hadisin Özellikleri

40 Hadisin Özellikleri

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hz. Muhammedin Torunları

Hz. Muhammedin Torunları

Hz Muhammedin Doğduğu Çevre

Hz Muhammedin Doğduğu Çevre

Hz Muhammedin Güzel Ahlakı

Hz Muhammedin Güzel Ahlakı

Hz Muhammedin Gençlik Dönemi

Hz Muhammedin Gençlik Dönemi

Hz Muhammedin Süt Annesi

Hz Muhammedin Süt Annesi

Güncel

Hz Muhammedin Hayatı Çizgi Film

Hz Muhammedin Hayatı Çizgi Film

Güncel

Kader ile İlgili Hadisler

Kader ile İlgili Hadisler

Güncel

Mekkenin Fethi ve Sonuçları

Mekkenin Fethi ve Sonuçları

Hz Muhammedin Veda Hutbesi

Hz Muhammedin Veda Hutbesi

Habeşistan’a Hicret

Habeşistan’a Hicret

Hz. Muhammedin Soy Ağacı

Hz. Muhammedin Soy Ağacı

Mekke Müşriklerinin Müslümanlara Karşı Davranışları

Mekke Müşriklerinin Müslümanlara Karşı Davranışları

Hz Muhammedin İslama Daveti

Hz Muhammedin İslama Daveti

Cennet ile İlgili Hadisler

Cennet ile İlgili Hadisler