Hz Muhammedin Kısaca Hayatı
11 Temmuz 2024

Hz Muhammedin Kısaca Hayatı

Hz. Muhammed'in Kısaca Hayatı

Hz. Muhammed (S.A.V.), 571 yılında Mekke'de doğdu. Doğmadan önce babası Abdullah vefat etti. Doğduktan kısa bir süre sonra annesi Âmine'yi de kaybetti. Dedesi Abdulmuttalip'in himayesine girdi, ancak onun da ölümünden sonra amcası Ebu Talib'in yanında kalmaya başladı. Küçük yaşlardan itibaren ticaretle ilgilenmeye başladı. Mekke'deki puta tapma geleneğine karşı çıkıyordu ve bu nedenle sık sık Hira Mağarası'na çekilerek tefekkür ediyordu.

Aile Hayatı

Hz. Muhammed, ilk eşi Hz. Hatice ile evlendi. Bu evlilikten Kasım, Abdullah, Zeyneb, Rukiyye, Ümmü Gülsüm ve Fatıma adında altı çocuğu oldu. Kasım ve Abdullah küçük yaşlarda vefat etti. Hz. Muhammed, yine bir gün Hira Mağarası'na çekildiğinde, vahiy meleği Cebrail ona ilk vahyi getirdi ve "Oku" emrini verdi. Böylece Hz. Muhammed (S.A.V.), 40 yaşında peygamberlik görevine başladı.

İlk Müslümanlar ve Mekke Dönemi

Hz. Muhammed'e ilk iman eden kişi eşi Hz. Hatice oldu. Ardından Hz. Ali, Zeyd bin Harise ve Hz. Ebu Bekir iman etti. Müslümanların sayısı arttıkça, Mekke'nin ileri gelenleri Müslümanlara çeşitli eziyetler ve boykotlar uygulamaya başladı. Bunun üzerine bir grup Müslüman Habeşistan'a hicret etti. Daha sonra Hz. Muhammed'in (S.A.V.) emriyle tüm Müslümanlar Medine'ye hicret etti.

Medine Dönemi ve İslam Devleti

Müslümanlar Medine'ye hicret ettiğinde Medine yerlileri (Ensar), onları sıcak bir şekilde karşıladı. Ensar ile Mekke'den hicret edenler (Muhacir) kardeş ilan edildi ve böylece Medine İslam Devleti kuruldu. İslam Devleti'nin kurulmasıyla, müşrikler Müslümanlara saldırmaya başladı. İlk savaş Bedir Savaşı oldu. Bedir Savaşı'nda Müslümanlar galip geldi ve Şam ticaret yolu Müslümanların eline geçti. Bedir Savaşı'ndan sonra Mekkeli müşrikler, Uhud Savaşı'nı başlattı. Uhud Savaşı'nda başlangıçta Müslümanlar galipken, okçuların yerini terk etmesiyle Müslümanlar mağlup oldu, ancak müşrikler kesin bir zafer kazanamadılar. Ardından Hendek Savaşı gerçekleşti. Mekkeliler, Müslümanlara ağır bir darbe vurmak istiyorlardı. Müslümanlar, Selman-ı Farisi'nin önerisiyle Medine'nin etrafına hendekler kazdı ve şehir savunmasına geçti. Savaş Müslümanların zaferiyle sonuçlandı.

Hudeybiye Antlaşması ve Hayber'in Fethi

628 yılında Müslümanlar hacca gitmeye karar verdiler. Mekkeliler, Müslümanları içeri almayarak Hudeybiye Antlaşması'nı imzaladılar. Bu antlaşma, Müslümanların tanındığını gösteren bir anlaşma oldu. 629 yılında Müslümanlar Hayber'i fethetti. Hayber'in fethi ile Şam ticaret yolu Müslümanların eline geçti. Hayber'in fethinden sonra Müslümanlar ilk kez Bizans ile savaştı. Mute Savaşı'nda ordular sonuç elde edemeden geri döndüler.

Mekke'nin Fethi ve Sonraki Dönem

630 yılında Mekke'nin fethi gerçekleşti. Mekke'nin fethinden sonra Arap Yarımadası hızlı bir şekilde Müslümanların kontrolü altına girdi. Müslümanlar ve putperest Arap kabileleri arasında yapılan Huneyn Savaşı'nı da başarıyla Müslümanlar kazandı. Huneyn zaferinden sonra Taif şehri kuşatıldı. Hz. Muhammed'in son seferi Tebük Seferi oldu. Hz. Muhammed (S.A.V.), son kez Müslümanlarla beraber hacca gitti ve buna Veda Haccı adı verildi. Veda Haccı'nda Müslümanlara veda niteliğinde konuşan Hz. Muhammed, 632 yılında Medine'de vefat etti. Şu anda kabri Medine'de Ravza-i Mutahhara'da bulunmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

fatma nur

03 Haziran 2024 Pazartesi

çokteşekkür ederimödevimi yapmaya yardımcı oldunuz.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Rica ederim Fatma Nur hanım, size yardımcı olabildiysem ne mutlu bana! Başka bir konuda da yardıma ihtiyacınız olursa lütfen çekinmeyin. İyi çalışmalar dilerim!

2. Cevap
cevap

Admin

Rica ederim Fatma Nur Hanım, size yardımcı olabildiysem ne mutlu bana! Başka bir konuda yardıma ihtiyacınız olursa lütfen çekinmeden sorunuz. Başarılar dilerim!

3. Cevap
cevap

Alanay

Rica ederim Fatma Nur kardeşim alemlere rahmet hz Muhammed sav efendimizin hayatını bilmek onun ahlakını bilmek onun ailesi ile yaşantısı komşuları ile ilişkisini bilmek ve hayatımıza geçirmek lazım onun sunnetıne uymak demek dünya ve ahiret hayatında mutluluk demektir. Sana okul ve hayatında başarılar diliyorum sevgili kardeşim

soru

isme gerek yok PEYGAMBER,DİNsevgimiz yeter

30 Mayıs 2024 Perşembe

çok güzeldi hemde ödevimde yardımcı oldu çok saolun peygamberimizin böyle anlatılması insanın içine güzel bir his veriyor

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

isme gerek yok PEYGAMBER,DİNsevgimiz yeter, yorumunuz için çok teşekkür ederim. Peygamberimizin hayatını ve öğretilerini anlatmak gerçekten de içimizde güzel hisler uyandırıyor. Ödevinize faydalı olabildiğimi duymak beni mutlu etti. Başarılar dilerim!

2. Cevap
cevap

Admin

Rica ederim, beğenmenize ve ödevinize yardımcı olabilmeme çok sevindim. Peygamberimizin hayatı ve öğretileri gerçekten de kalplerde güzel hisler uyandırıyor. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

3. Cevap
cevap

Turaç

Teşekkür ederiz, öğrenci kardeşlerimize yardımcı oldukça inanın çok mutlu oluyoruz. Peygamberimizi anlatmaya kelimeler yetmez. Kısaca özetlenmiş olan bu bilgiler size hem yardımcı olmuş hemde örnek teşkil etmiş olduğu için makalelerimize gurur ile devam ediyoruz.

soru

ece öztürk

26 Mayıs 2024 Pazar

çok tşk ederim hem ödevimi yaptım hemde bilgi sahibi oldum

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Rica ederim Ece Öztürk. Ödevini yapmana ve bilgi sahibi olmana yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Başka bir konuda yardıma ihtiyacın olursa her zaman buradayım!

2. Cevap
cevap

Admin

Ece Öztürk Hanım,

Rica ederim, size yardımcı olabildiysem ne mutlu bana! Başka sorularınız olursa her zaman buradayım. Başarılar dilerim!

3. Cevap
cevap

Nursena

biz teşekkür ederiz hem ödevinizi yapmanıza yardım edebildiğimiz için hem de size bilgi verebildiğimiz için.

soru

ramiya

13 Mayıs 2024 Pazartesi

bu kısamı çok uzun ama çok güzel ve anlamlı

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Ramiya, yorumun için çok teşekkür ederim. Böyle düşünmene sevindim. Eseri beğenmene ve anlamlı bulmana çok memnun oldum. Her zaman senin gibi değerli okurların görüşlerine ihtiyacımız var. Tekrar teşekkürler!

2. Cevap
cevap

Admin

Teşekkür ederim ramiya, uzun olmasına rağmen beğenmene sevindim!

3. Cevap
cevap

Rehber

Sevgili kardeşim ramiya peygamberimiz hz Muhammed Mustafa (sav)efendimizin hayatı hicreti savaşları çok önemli konular olduğu için özetlemesi çok zor olur. Elimizde geldiği kadar kısa ve öz bir şekilde anlatmaya yazmaya çalışıyoruz. Size faydalı olmak merak ettiğiniz ve öğrenmek istediğiniz her konuda sizi bilgi sahibi yapmak istiyoruz. İnşaallah sizlere yardımcı olabilmişizdir.

soru

dilan elmas

12 Mayıs 2024 Pazar

peygamber efendimizin olüm yaşı nedir?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sevgili Dilan Elmas,

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) 63 yaşında vefat etmiştir. Kendisi Miladi 570 yılında doğmuş ve 632 yılında Medine'de Hakk'ın rahmetine kavuşmuştur. Rabbim rahmet eylesin.

Sevgiler,

2. Cevap
cevap

Admin

Sevgili Dilan Elmas Hanım,

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.), 63 yaşında vefat etmiştir.

Saygılarımla,

3. Cevap
cevap

Pamir

Peygamber efendimiz (sav) 632 yılında 61 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

4. Cevap
cevap

Aybars

Peygamber efendimiz Hz Muhammed (sav) 632 yılında 61 yaşında vafat etmiştir.

soru

pelin

07 Mayıs 2024 Salı

din kültürü dersim için çok iyi bir şey ALLAH sizden razı olsun

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Pelin hanım, yorumunuz için çok teşekkür ederim. İyi dilekleriniz ve güzel sözleriniz beni çok mutlu etti. Size derslerinizde başarılar dilerim. Her zaman yardımcı olabilmek dileğiyle. Allah sizden de razı olsun.

2. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Pelin Hanım,

Dersiniz için faydalı olmuş olmasına çok sevindim. Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederiz. Başarılar dilerim!

3. Cevap
cevap

Besalet

Senden de Allah razı olsun sevgili pelin dünya ve ahiret mutluluğumuz için sevgililer sevgilisi peygamber efendimizin hayatını bilmek onun gibi yaşamak hepimiz görevi olmalıdır Allaha emanet ol

soru

sevda atmaca

23 Nisan 2024 Salı

sadece ödev yapmak için peygamberimizin hayatını araştıranlar size sesleniyorum annesi kapalı oldugu için utananlar annesi açık oldugu için utananlar siz müslüman degilsiniz din demek bu degil

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sevda Atmaca,

Söylediklerin çok doğru, din ve inanç meseleleri ödev yapmak veya başkalarının görünüşüne göre utanmakla alakalı değildir. Peygamberimizin hayatını araştırmak, onu anlamak ve onun öğretilerini hayatımıza yansıtmak için yapılmalıdır. Annemizin kapanma ya da açılma durumu bizim inancımızı ve karakterimizi belirlemez. Din, samimiyetle yaşar ve kalpten gelmelidir. Bu konuda hassasiyetin için teşekkürler.

2. Cevap
cevap

Admin

Sevda Atmaca,

Duygularınızı açık ve net bir şekilde ifade ettiğiniz için teşekkür ederim. Din konusunda farklı bakış açıları ve anlayışlar olabilir, önemli olan karşılıklı saygı ve hoşgörüdür. Peygamberimizin hayatını araştırmak, dinimizi daha iyi anlamak için önemli bir adımdır. Umarım herkes dinimizi daha iyi anlamak için çaba gösterir ve bu süreçte birbirimize destek oluruz.

Sevgiler,

3. Cevap
cevap

Ahbarî

Merhaba, sevda hanım annesi kapalı olduğu için utananlar varsa bence kendisinden utanmalıdır. Dini açık veya kapalı olarak nitelendiren kişiler oldukça yanlış düşünceye sabittir.

soru

Berat İNAN

18 Nisan 2024 Perşembe

yanlışların çok,Yazarken zorlanıyorum.Yazım kurallarına uymamışınız lütfen dikkat başkaları da böyle yanlışlar yabilir...

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Berat İNAN, geri bildiriminiz için teşekkürler. Yazım kuralları konusunda daha dikkatli olacağım. Yardımcı olabileceğim başka bir konu varsa lütfen belirtin.

soru

bahar ayşenur

17 Nisan 2024 Çarşamba

biliyor musunuz biz arkadaşız aynı okulda okuyoruz ayşenur u çok çok seviyorum canım arkadaşım

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Ne güzel bir dostluğunuz var Bahar Ayşenur! Arkadaşlık gerçekten çok özel ve değerli bir bağ. Umarım bu güzel arkadaşlığınız hep böyle devam eder ve birbirinize her zaman destek olursunuz. Can dostlar her zaman hayatı daha anlamlı kılar.

2. Cevap
cevap

Admin

Ne kadar güzel bir dostluğunuz var Bahar Ayşenur! Böyle değerli arkadaşlıklara sahip olmak gerçekten çok önemli. İkinizin dostluğunun daim olmasını dilerim.

3. Cevap
cevap

Özveri

Merhaba , bahar hanım ne güzel birini çok sevebilmek umarım arkadaşlığınız uzun süre devam eder . Birbirinizi sakın bırakmayın çünkü büyüdükçe insanlar samimi dostlar bulmakta güçlük çekebiliyor . O yüzden dostluğunuz daim olsun .

soru

Mert Can

12 Nisan 2024 Cuma

Güzel Kıssa Proje Ödevimde Yardımcı Olduğunuz İçin Saolun

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Rica ederim Mert Can, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana! Başka bir konuda yardıma ihtiyacın olursa her zaman buradayım. Projende başarılar dilerim!

2. Cevap
cevap

Admin

Rica ederim Mert Can Bey, size yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Başarılar dilerim!

3. Cevap
cevap

MELİSA

Benimde proje ödevime çok yardımcıoldu😄

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hayber Savaşı Sonuçları

Hayber Savaşı Sonuçları

Popüler İçerikler

Hz Muhammedin Çocukları

Hz Muhammedin Çocukları

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Peygamberimizin Hadisleri

Peygamberimizin Hadisleri

Mekkenin Fethi ve Sonuçları

Mekkenin Fethi ve Sonuçları

Cennet ile İlgili Hadisler

Cennet ile İlgili Hadisler

Mekke Müşriklerinin Müslümanlara Karşı Davranışları

Mekke Müşriklerinin Müslümanlara Karşı Davranışları

Hz Muhammedin Katıldığı Savaşlar

Hz Muhammedin Katıldığı Savaşlar

Güncel

Hz Muhammedin Hicreti

Hz Muhammedin Hicreti

Güncel

Hz. Muhammedin Aile Büyükleri

Hz. Muhammedin Aile Büyükleri

Habeşistan'a Hicret Hicret Nedir ve Ne Zaman Yapıldı

Habeşistan'a Hicret Hicret Nedir ve Ne Zaman Yapıldı

Habeşistan’a Hicret

Habeşistan’a Hicret

Medine Sözleşmesi Maddeleri

Medine Sözleşmesi Maddeleri

Hicret Nedir? Hicretin Sonuçları

Hicret Nedir? Hicretin Sonuçları

40 Hadisin Özellikleri

40 Hadisin Özellikleri

Hadis Nedir? Hadislerin Özellikleri

Hadis Nedir? Hadislerin Özellikleri

Hz. Muhammedin Mekke Dönemi

Hz. Muhammedin Mekke Dönemi

Hz Muhammedin Hadisleri

Hz Muhammedin Hadisleri

Hz. Muhammedin Doğumu

Hz. Muhammedin Doğumu